Innowacyjny przyrząd o nazwie orthometr pozwala na precyzyjną diagnostykę postawy ciała. Podczas III Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego, mówił o nim jego twórca, dr n. med. Marek Kluszczyński, adiunkt na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, koordynator Ośrodka Rehabilitacji Leczniczej „Troniny”.
Orthometr to nowoczesny system diagnostyczny składający się z podręcznego przyrządu pomiarowego oraz oprogramowania komputerowego. Został skonstruowany we współpracy z Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu.
Urządzenie przeznaczone jest do pracy w poradniach ortopedycznych, rehabilitacyjnych, pediatrycznych, fizjoterapeutycznych i higieny szkolnej.
- Do tej pory przeważały trudne do zastosowania w gabinecie lekarskim czy fizjoterapeutycznym metody oceny wad postawy – wyjaśnił dr Kluszczyński.
Orthometr umożliwia badanie dorosłego i dziecka. Aplikacja pozwala na m.in. tworzenie konta użytkownika czy archiwizację wyników.
Lekarz może porównać kolejne wyniki badań oraz wyciągnąć wnioski z prowadzonej terapii. Wbudowany akumulator pozwala na pracę orhometru przez 10 dni.
- Dzięki urządzeniu każdy jest w stanie precyzyjnie zbadać pacjenta. Algorytm podpowiada sam, co należy zrobić – wyjaśnił pomysłodawca urządzenia.
III Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego potrwa do czwartku, 5 marca. Jej uczestnicy rozmawiać będą m.in. o wpływie chorób i urazów na długość okresów niezdolności do pracy, leczeniu i rehabilitacji kręgosłupa, powrocie do sprawności.
Wśród panelistów są wybitni specjaliści ze świata medycyny oraz naukowcy, a także przedstawiciele spółek wydobywczych z całego kraju.
Partnerami wydarzenia są Klinika Nieborowice w Nieborowicach, LW Bogdanka i Główny Instytut Górnictwa. Patronat honorowy objął Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych. Patronami wydarzenia są również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo, SP ZOZ „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach i SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.