Wypadek w kopalni i co dalej? Bywa, że górnicy z uwagi na groźne urazy trafiają pod opiekę lekarzy specjalistów z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.
- Zwykle są to urazy wymagające specjalistycznego leczenia, często należy się liczyć z koniecznością wszczepienia endoprotezy – wyjaśnia prof. Bogdan Koczy, dyrektor Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii.
Do piekarskiej lecznicy trafiają także górnicy, którzy ze względu na charakter swojej pracy wymagają specjalistycznego leczenia. Wśród nich jest coraz więcej ludzi młodych.
Zmagają się m.in. z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. W takich sytuacjach operacje są jedną z metod leczenia, ponieważ u tych właśnie pacjentów struktury nerwowe w obrębie rdzenia są uciśnięte i skutkują bólem.
- Pacjent z poważnym problemem powinien być wcześniej wszechstronnie konsultowany. Należy dobrać taki zabieg operacyjny, który doprowadzi do całkowitego wyleczenia i nie pozostawi następstw pod postacią niedowładów. W wielu przypadkach skuteczność tego rodzaju zabiegów jest bardzo duża, zależy jednak od stanu pacjenta i rozwoju choroby. No i pamiętajmy, walczmy z otyłością. Szczupłych łatwiej się leczy i rzadziej zapadają oni na choroby kręgosłupa i w obrębie innych stawów – zauważa prof. Bogdan Koczy.
Bywa, że pacjentowi trzeba wszczepić protezę stawu biodrowego. Przeprowadza się wówczas zabieg implantowania, fachowo zwany endoprotezoplastyką stawu biodrowego. Polega on na usunięciu zniszczonego w przebiegu choroby zwyrodnieniowej lub urazu stawu biodrowego i zastąpieniem zniszczonej jego części stawem sztucznym. Implanty są wykonane z materiałów akceptowanych przez organizm, odpornych na niszczenie i zużycie.
- Zabieg daje choremu lepszy komfort życia, oraz pozwala na zwiększenie sprawności ruchowej, a przede wszystkim eliminuje dotychczas występujące dolegliwości bólowe. Część zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, gdy wymaga tego ich zaawansowanie, można skutecznie leczyć operacyjnie. Zabieg musi być natomiast przeprowadzony w taki sposób, by oszczędzał kość - wyjaśnia dalej prof. Koczy.
Endoprotezy zbudowane są z elementów metalowych, stalowych, tytanowych, polietylenowych i ceramicznych i odporne są na działanie czynników zewnętrznych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.