Co zrobić, gdy boli kręgosłup? Dolegliwości bólowe, których źródłem jest kręgosłup, są bardzo popularne. Często można sobie z nimi poradzić w domu. Czasem jednak wymagają pomocy specjalisty.
Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa? Odpowiedzi na to pytanie udzielił podczas III Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego dr n. med. Mariusz Śmigiel z Kliniki Nieborowice Sp. z o.o. Wystartowała ona w środę, 4 marca rano w miejscowości Lipowa koło Żywca.
- Jakie są domowe metody na ból kręgosłupa? To przede wszystkim ograniczenie aktywności, nagrzewanie, czy stosowanie leków dostępnych bez recepty – mówił prelegent. Wyjaśnił jednak, że czasami objawy są nasilone i wtedy konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza. W przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa możemy udać się do lekarza rodzinnego, ortopedy, neurologa lub neurochirurga.
Jak podkreślił dr Śmigiel, jedynie 3 proc. pacjentów wymaga leczenia operacyjnego. Przede wszystkim stosuje się metody leczenia takie jak rehabilitacja i tzw. zabiegi mało inwazyjne.
Dlaczego boli kręgosłup? Dr Śmigiel wyjaśnił, że najczęstsza przyczyna bólu kręgosłupa to dyskopatia, czyli schorzenia dysku. Wywołują ją zarówno przyczyny, na które nie mamy wpływu i też takie, na które wpływ mamy.
- To np. zła pozycja podczas pracy, siedzący tryb życia, mało ruchu lub urazy, które mogą nasilić chorobę, oraz szarpane, gwałtowne ruchy. Nie zawsze sport to zdrowie! Sport wyczynowy lub sezonowy bez przygotowania mogą nasilić dolegliwość. W końcu powodem może też być otyłość – wyliczał prelegent.
Kiedy konieczny jest zabieg? Wg dr. Śmigiela wskazaniami do zabiegu są ostry, „nie do wytrzymania” ból, lub ból przewlekły.
Lekarz wyjaśnił jednak, że często tzw. metody mało inwazyjne pozwalają na powrót do normalnego funkcjonowania. W swoim wystąpieniu obalił też popularne mity, które sprawiają, że pacjenci boją się zabiegów.
- Pacjenci obawiają się długiego pobytu w szpital lub długiej rehabilitacji. Po zabiegach małoinwazyjnych pacjenci chodzą już po kilku godzinach, a pobyt w szpitalu to 2-3 dni. Powrót do pracy następuje szybko – wyjaśnił dr Śmigiel.
III Akademia Bezpieczeństwa Wydawnictwa Górniczego potrwa do czwartku, 5 marca. Jej uczestnicy rozmawiać będą m.in. o wpływie chorób i urazów na długość okresów niezdolności do pracy, leczeniu i rehabilitacji kręgosłupa, powrocie do sprawności.
Wśród panelistów są wybitni specjaliści ze świata medycyny oraz naukowcy. O swoich doświadczeniach z urazami kręgosłupa wśród górników mówią przedstawiciele spółek wydobywczych.
Partnerami wydarzenia są Klinika Nieborowice w Nieborowicach, LW Bogdanka i Główny Instytut Górnictwa. Patronat honorowy objął Adam Gawęda, wiceminister aktywów państwowych. Patronami wydarzenia są również Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo, SP ZOZ „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach i SP Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej im. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.