Farmy wiatrowe po odpowiednim przystosowaniu i optymalizacji będą mogły świadczyć regulacyjne usługi systemowe. Potwierdził to projekt pilotażowy, który PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, zrealizowała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE).
Pilotaż przeprowadzono na największej należącej do PGE Energia Odnawialna Farmie Wiatrowej Lotnisko. Trwające kilka miesięcy badania miały pokazać, na ile odnawialne źródła energii, które w przeciwieństwie do tych konwencjonalnych są bezpośrednio zależne od bieżących warunków atmosferycznych takich jak siła i prędkość wiatru, mają możliwość świadczenia regulacyjnych usług systemowych. Chodziło w szczególności o wymagania techniczne, jakie muszą być spełnione przez źródła OZE przy świadczeniu regulacji pierwotnej i wtórnej (czyli regulacji mocy czynnej i częstotliwości w systemie elektroenergetycznym).
W ramach projektu zbudowano system testowy oraz stworzono oprogramowanie, które poprzez specjalny interfejs łączący układy sterowania Farmą Wiatrową Lotnisko z centralnym systemem automatycznej regulacji częstotliwości i mocy częstotliwości (Load Frequency Control, w skrócie LFC) umożliwiało sterowanie generacją farmy wiatrowej z poziomu LFC. Następnie przeprowadzono szereg testów funkcjonalnych, które szczegółowo monitorowano. Równolegle pracowano nad stworzeniem kompleksowych standardów technicznych, jakie w przyszłości miałyby spełniać farmy wiatrowe zainteresowane świadczeniem regulacyjnych usług systemowych na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE).
- Sukces przedsięwzięcia jest istotnym argumentem przemawiającym za możliwością wykorzystywania farm wiatrowych do świadczenia usług systemowych na rzecz operatora systemu przesyłowego (zarządzającego siecią najwyższych napięć 220kV, 400kV i 750kV), a w przyszłości dla operatorów sieci dystrybucyjnej (zarządzających sieciami 110kV i niższych napięć). Biorąc pod uwagę, że na początku przyszłego roku rynek tego rodzaju usług, zgodnie z wytycznymi unijnymi, zostanie otwarty, może to otworzyć drogę spółce PGE Energia Odnawialna do uzyskania dodatkowych przychodów - mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2188,9 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.