Uczestnicy zgodnie podkreślają, że głównym celem jest opracowanie i wdrożenie programu poprawy standardów ekologicznych w oparciu o opracowanie kompozytowych proekologicznych paliw stałych nowej generacji na bazie węgli z kopalń „Budryk” i „Krupiński. Elementem wspierającym projekt mają być prace nad nowymi kotłami, które będą wykorzystywać inteligentne technologie spalania.
Ochrona środowiska to jeden z elementów strategii JSW dlatego spółka zaangażowała się w ten projekt. Dodatkowym czynnikiem i bodźcem do działania stały się także dane zawarte w projekcie „Programu ochrony powietrza dla stref województwa śląskiego stwierdzające ponadnormatywne poziomy substancji w powietrzu.” Z dokumentu wynika, że na całym obszarze województwa śląskiego przekroczone są dopuszczalne emisje zanieczyszczeń powietrza. W głównej mierze za taki stan rzeczy odpowiedzialne jest tzw. „niska emisja” pochodząca z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych.
Program w pierwszej kolejności do pracowników i emerytów JSW mieszkających w gminach objętych zasięgiem działania jastrzębskiej spółki. Do nich zostanie wystosowana specjalna ankieta, która będzie miała na celu zdiagnozowania jakie paliwa są w użyciu w ich domach i z jakich kotłów korzystają. Badanie ma także dostarczyć informację na temat czy są oni zainteresowani uzyskaniem dotacji w ramach PONE na modernizację kotłowni oraz czy nowe paliwo będzie ich interesować w ramach deputatu węglowego. Wybrani otrzymają także bezpłatne próbki nowego paliwa.
Paliwa opracowane w ramach programu „Czyste powietrze dla Śląska” muszą spełniać wymagania emisyjne oraz posiadać odpowiedni certyfikat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.