Na poziomie 320 m zabytkowej kopalni „Guido” w Zabrzu odbyło się dziś (10 czerwca) seminarium naukowo-techniczne zorganizowane przez Instytut Technik Innowacyjnych EMAG – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez instytut. Tematem przewodnim były podziemia kopalń jako miejsca badań in situ w semantyce dawnego górnictwa.
In situ to badania prowadzone w terenie, które w ocenia naukowców są jednymi z najskuteczniejszych i dają najlepsze rezultaty. Dlatego naukowcy zdecydowali się wybrać 320 m pod ziemię bowiem chodniki zabrzańskiej kopalni doskonale oddają ideę badań terenowych.
Kopalnia Guido w Zabrzu jest jednym z najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego na Śląsku. Założona w 1855 roku przez księcia Guido Henckela von Donnesmarka przeszła różne koleje losu – po wyeksploatowaniu złóż i zakończeniu wydobycia była m.in. nieczynnym rejonem pobliskiej kopalni Makoszowy, kopalnią doświadczalną, a w konsekwencji, od 2007 roku – udostępnioną zwiedzającym kopalnią zabytkową. Guido jest miejscem wpisanym na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH). Wyrobiska i chodniki na poziomie 320, co jest ewenementem na skalę światową, utrzymane są w stanie zbliżonym do naturalnego dla czynnych kopalń - zwiedzając można odnieść wrażenie, że fedrowanie skończyło się tu zaledwie przed chwilą.
Pierwszym punktem programu seminarium było zwiedzanie trasy turystycznej. Potem w sali konferencyjno-bankietowej, która jest najniżej położonym tego typu obiektem w Europie (poziom 320 m), uczestnicy wysłuchali referatu autorstwa dr. inż. Stanisława Trenczka oraz Rafała Nalepy pt.: „Podziemia kopalń jako miejsce badań in situ w semantyce dawnego górnictwa".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.