Jak już informowaliśmy w netTG.pl, wg wtorkowych doniesień prasowych od stycznia do listopada minionego roku krajowa branża węglowa zanotowała łączną stratę sięgającą niemal pół miliarda złotych.
Taką informację podał dziennik Rzeczpospolita.
Wczesnym popołudniem, do publikacji odniósł się wiceminister aktywów państwowych, Adam Gawęda.
Komentarz Wiceministra Aktywów Państwowych, Pełnomocnika Rządu ds. Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego @AdamGaweda do dzisiejszych doniesień prasowych. pic.twitter.com/KSsY4wGxfs
„Po 11 miesiącach 2019 r. największe spółki wydobywcze osiągnęły zysk w wysokości 1,08 mld zł” - powiedział cytowany na twitterze resortu Adam Gawęda.
Jak wyjaśnił portalowi netTG.pl rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Łukasz Wróblewski, zysk wypracowały cztery spółki wydobywcze: Polska Grupa Górnicza, Jastrzębska Spółka Węglowa, Lubelski Węgiel Bogdanka oraz Węglokoks Kraj.
Wśród spółek budżetowych stratę odnotowały Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz Tauron Wydobycie, należąca do grupy energetycznej Tauron.
Jak wyjaśnia resort, tegoroczna strata w spółce Tauron Wydobycie, wynika z tzw. odpisów aktualizacyjnych. Natomiast Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie jest firmą produkcyjną, ale podmiotem powołanym wyłącznie do zabezpieczenia i likwidacji wygaszonych wcześniej kopalń, zagospodarowania ich majątku oraz naprawy szkód górniczych.
Adam Gawęda przypomniał, że do SRK - ramach restrukturyzacji sektora węglowego - w latach 2016-2019 trafiły zobowiązania po Kompanii Węglowej oraz Katowickim Holdingu Węglowym (kopalnie tych spółek przejęła Polska Grupa Górnicza), których część została pokryta dokapitalizowaniem. Przejęte zobowiązania wpłynęły na łączną stratę SRK, która finansowała swoją działalność z budżetu państwa i dokapitalizowania.
Straty poniosły w ub. roku także prywatne górnicze spółki, niezwiązane ze Skarbem Państwa.
Na wyniki osiągane przez polskie spółki węglowe bez wątpienia wpływ ma sytuacja poza granicami. Na międzynarodowym rynku od wielu miesięcy obserwowany jest bowiem spadek cen węgla kamiennego energetycznego i koksowego, które w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) są obecnie nawet o połowę niższe niż ponad rok wcześniej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To jak w końcu jest bo w inym artykule piszecie że jest w plecy i to 500mil nettg pl/news/163306/wedlug-rzeczpospolitej-st rata-sektora-wegla-kamiennego-to-niemal- pol-miliarda-zl
Czyli bez JSW I Bogdanki to reszta w tyle!Dowiemy sie tego po wyborach jak i o zamykaniu kopalń oficjalnie Związkole już wiedzą i się gorączkują bo bydzie trza iść na dół przy alokacjach!