W 2019 r. między Polską a Chinami podróżowało ponad 200 tys. osób - powiedział w środę, 15 stycznia, prezes PLL LOT Rafał Milczarski podczas uroczystości inaugurującej rejs z Warszawy na nowe lotnisko Pekin-Daxing. Dodał, że ambicją LOT-u jest latanie codziennie na oba lotniska w Pekinie.
- Od dzisiaj połączenia LOT-u z Warszawy do Pekinu będą realizowane codziennie. I to jest naprawdę wielka chwila w stosunkach polsko-chińskich - powiedział szef LOT-u.
PLL LOT uruchomił w środę bezpośrednie rejsy z Warszawy do jednego z największych lotnisk świata - Pekinu-Daxing w Chinach. To drugi port w Pekinie, do którego będą latały maszyny polskiego przewoźnika. Loty do nowego chińskiego portu uzupełniają dotychczasową ofertę LOT-u na lotnisko Capital w Pekinie. W sumie LOT będzie latał do Pekinu na oba lotniska codziennie, siedem razy w tygodniu.
- Dzięki współpracy z naszymi chińskimi partnerami, będziemy latać na lotnisko Pekin-Daxing cztery razy w tygodniu. Na lotnisko w Capital w Pekinie latamy trzy razy w tygodniu. Naszą wielką ambicją jest, aby w przyszłości latać na każde z tych lotnisk codziennie - powiedział Milczarski.
Milczarski przyznał, że rynek lotniczy pomiędzy Polską a Chinami rozwija się bardzo dynamicznie. - W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba pasażerów podróżujących między naszymi krajami, w ubiegłym roku było to ponad 200 tys. podróżnych, a między Pekinem a Warszawą było to 82 tys. pasażerów - powiedział.
Według prezesa LOT, rozwój i przyszłość Polski i Chin jest ściśle ze sobą związana, "a przyjaźń między naszymi narodami będzie ważnym elementem stabilności ekonomicznej świata".
Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wskazał, że to kolejne połączenie narodowego przewoźnika między Pekinem a Warszawą. - Dziś LOT inauguruje rejsy na wysoce zaawansowane lotnisko Pekin-Daxing. To połączenie mam nadzieję, że zintensyfikuje nasze relacje nie tylko gospodarcze, ale i ludzkie. Oznacza to, że dzięki niemu Polacy polecą do Chin, a Chińczycy przylecą do nas - powiedział Przydacz. Jak dodał, potencjał obu gospodarek jest różny. - Chińska gospodarka jest ogromna. Mamy nasze ambicje, aby zwiększyć nasz eksport do Chin. To połączenie może się do tego przyczynić - powiedział wiceminister.
Ambasador Chin w Polsce Liu Guangyuan pogratulował LOT-owi otwarcia kolejnego połączenia między stolicami Polski i Chin. - Nasze kraje stają się sobie bliższe. Uruchomienie tego połączenia da impet relacjom polsko-chińskim - powiedział ambasador. Dodał, że lotnisko Pekin-Daxing jest najnowocześniejszym lotniskiem na świecie, co da pasażerom LOT-u "większe zadowolenie i komfort obsługi".
Dreamliner polskiego przewoźnika trasę ok. 7 tys. km ma pokonać w około 9 godzin, by o godz. 14.20 czasu lokalnego wylądować na jednym z największych lotnisk na świecie. Rejsy na tej trasie będą się odbywały cztery razy w tygodniu. Samoloty z Warszawy będą startowały w poniedziałki, środy, piątki i soboty. W drodze powrotnej loty będą się odbywały we wtorki, czwartki, soboty i niedziele, ze startem o godz. 16.00 czasu lokalnego i lądowaniem w Warszawie o godz. 18.45.
Połączenia do Pekinu będzie obsługiwane Boeingami 787 Dreamliner, jednymi z najnowocześniejszych szerokokadłubowych samolotów świata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.