Trzy największe warszawskie indeksy poszły lekko w górę na ostatniej sesji przed Świętami. Po kilku próbach indeks małych spółek nie zdołał się wybić nad kreskę i pozostał bez większych zmian. Liderami wzrostów w WIG20 były mBank i CD Projekt, którego kurs znalazł się na nowym, historycznym maksimum.
Na zamknięciu poniedziałkowej, 23 grudnia, sesji GPW indeks WIG20 zyskał 0,7 proc. osiągając poziom 2.142,54 pkt., WIG zwyżkował o 0,6 proc. do 57.569,71 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,6 proc. do 3.884,54 pkt., a sWIG80 pozostał bez większych zmian na 11.907,89 pkt.
Obroty na GPW wyniosły 466 mln zł, z czego 378 mln zł przypadło na spółki z WIG20.
WIG20 rozpoczął poniedziałkowe notowania na poziomie poprzedniego zamknięcia. W pierwszej połowie dnia indeks oscylował wokół zera, jednak w drugiej części dnia zaczął lekko rosnąć. Rynki pozytywnie odebrały poniedziałkowe doniesienia, że Chiny zapowiedziały obniżkę ceł importowych na szeroką gamę towarów, w tym żywność, artykuły konsumpcyjne i części do produkcji smartfonów.
W momencie zamknięcia notowań na warszawskiej giełdzie niemiecki DAX tracił 0,2 proc., a amerykańskie S&P 500 oraz Dow Jones rosły odpowiednio o 0,15 i 0,45 proc.
Wśród największych spółek na GPW po około 4 proc. wzrosły kursy akcji mBanku i CD Projektu.
Kurs CD Projektu znalazł się na nowym, historycznym maksimum. Po piątkowej premierze serialu "Wiedźmin", realizowanego przez Netflix, flagowa gra CD Projektu "Wiedźmin 3" utrzymywała się w weekend na pierwszym miejscu rankingu sprzedaży na platformie Steam. Ponadto spółka poinformowała w piątek, że zawarła porozumienie z Andrzejem Sapkowskim, autorem Sagi Wiedźmińskiej.
Wśród blue chipów po około 1,4 proc. poszły w dół ceny akcji Orange i Play.
Na szerokim rynku wzrostami wyróżnimy się kursy: Polimex Mostostal - o 10 proc., Polnord - w górę o 8 proc., Sanok Rubber Company - o 8 proc. oraz Celon Pharma i Kernel - po 5 proc.
Kurs Polimexu rósł o kilkanaście procent w ciągu dnia. Spółka podała, że otrzymała od Narodowego Centrum Badania i Rozwoju wiadomość o dopuszczeniu konsorcjum, w skład którego wchodzą: Polimex, Politechnika Warszawska, Transition Technologies S.A. oraz Energoprojekt-Warszawa S.A. do realizacji Fazy III programu pod nazwą "Program Bloki 200+, Innowacyjna technologia zmiany reżimu pracy bloków energetycznych klasy 200 MWe".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.