Jak poinformowali przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w przetargu na zapewnienie ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych na kolejnych MOP-ach zlokalizowanych na autostradach A1, A2 i A4 wpłynęło 27 ofert.
Postępowaniem objęte były stacje zlokalizowane na obiektach MOP kat. I w ciągu autostrady A1 (odc. Toruń-Tuszyn i odc. Pyrzowice -Gorzyczki), A2 (odc. Konin-Warszawa) oraz A4 (odc. Wrocław-Katowice). Przedmiotem przetargu było 12 par MOP kat. I na autostradach A1 oraz A2 oraz 3 pojedyncze MOP na autostradzie A4. Łącznie wpłynęło 27 ofert od trzech firm: Konsorcjum PGE Nowa Energia Sp. z o.o. oraz 4Mobility S.A., Konsorcjum: Greenway Polska Sp. z o.o. oraz GreenWay Infrastrukture s.r.o i Ekoenergetyka - Polska Sp. z.o.o. Oferty dotyczyły 25 MOP-ów, na dwa Sobótka i Cichmiana przy A2 oferty nie wpłynęły.
Jak poinformowała GDDKiA z wybranymi oferentami zawarte zostaną 10-letnie umowy na dostawę usługi ładowania pojazdów elektrycznych na MOP. Umowa przewiduje, że usługa ta powinna się pojawić na MOP 12 miesięcy po przekazaniu terenu dzierżawy, co planowane jest na I kwartał 2020 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Sugeruję skupić sie na standaryzacji stacji ładowania w Polsce. Zacznijmy wreszcie pracować na wysokich standardach jak na zachodzie. Greenway zaczął je juz wprowadzać kilka lat temu, wiec rozwijajmy to. Niech wreszcie i u nas infrastruktura bedzie na europejskim poziomie