Jak argumentują przedstawiciele Jastrzębia-Zdroju metoda spalania od góry nie tylko pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza, ale również zaoszczędzić 30 proc. kwoty przeznaczanej na zakup paliwa.
Urzędnicy z Jastrzębia-Zdroju przytaczają dane ze strony czysteogrzewanie.pl. Wynika z nich, że rozpalanie od góry polega na zastosowaniu w starych piecach i kotłach nowoczesnej techniki palenia (spalania współprądowego – tak działają nowoczesne kotły retortowe) i choć nawet przezroczyste spaliny nie oznaczają zerowej emisji zanieczyszczeń to spadek emisji pyłów jest ponad 50-procentowy względem standardowego kopcenia. Metoda rozpalania od góry polega na przeniesienie warstwy żaru z dołu na górę paleniska. Budowa kotła nie zmienia się, powietrze nadal płynie spod rusztu ku górze. Jednak teraz żar pomału schodzi ku dołowi (z równą łatwością jak w paleniu od dołu wędrował ku górze) a dym wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału musi przejść przez żar, gdzie ulega spaleniu. Do komina lecą (niemal) przezroczyste spaliny a ze spalenia dymu powstaje więcej ciepła.
Jak przekonują twórcy portalu czysteogrzewanie.pl oprócz zalet proekologicznych palenie od góry przynosi też bardzo duże oszczędności - w ten sposób spala się ok. 30 proc. paliwa mniej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.