Olga Tokarczuk z literacką nagrodę Nobla. Ceremonia odbywa się tradycyjnie w gmachu filharmonii sztokholmskiej Stockholms Konserthus.
W tym roku literacki Nobel został przyznany podwójnie - za rok 2018 i 2019. Zgodnie z tradycją złote medale i dyplomy przekazał laureatom Karol XVI Gustaw, król Szwecji. Nobel to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale także nagroda finansowa (4,5 mln zł). Ceremonię wręczania Nobli poprzedziły odczyty noblowskie, które laureaci zaprezentowali w Sztokholmie w sobotę, 7 grudnia. Esej Olgi Tokarczuk zatytułowany został „Czuły narrator”.
Olga Tokarczuk pochodzi z Sulechowa. Z wykształcenia jest psychologiem, z przekonania feministką. Wspiera działania na rzecz ochrony środowiska, praw zwierząt oraz równouprawnienia.
Jej twórczość była tłumaczona na ponad 35 języków. Jej najważniejsze powieści to Bieguni, Księgi Jakubowe, Prowadź swój pług przez kości umarłych. Jest wielokrotną laureatką nagrody literackiej NIKE oraz Nagrody The Man Booker International Prize 2018. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 otrzymała za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia.
Nagroda Nobla to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla.
Tokarczuk literacką nagrodę odbiera po Henryku Sienkiewiczu, Władysławie Reymoncie, Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej. Związki z Polską miał również Issac Bashevis Singer. Nominowani byli, ale nagrody nie otrzymali: Eliza Orzeszkowa, Stefan Żeromski, Tadeusz Zieliński, Maria Dąbrowska, Szalom Asz, Leopold Staff, Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Parandowski i Witold Gombrowicz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.