Uroczysta akademia Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce z okazji Barbórki odbyła się w poniedziałek, 9 grudnia, w Zabrzu - poinformowały portal netTG.pl służby prasowe organizacji.
Przed akademią odbyła się msza św. w intencji ratowników górniczych i ich rodzin, a Słowo Boże wygłosił ks. Michał Nicpoń – proboszcz parafii św. Barbary w Zabrzu.
Zasłużeni ratownicy górniczy i członkowie Związku zostali wyróżnieni m.in. medalami związkowymi i branżowymi; wręczono również sztylety górnicze.
Przewodniczący ZZRGwP Paweł Wyciślok w swoim wystąpieniu omówił najważniejsze problemy nurtujące związek, które miały miejsce w ostatnim roku. Nie pominął również problemu związanego z obroną miejsc pracy w kopalniach. W swoim wystąpieniu nawiązał do pozytywnej roli węgla kamiennego, który jeszcze nie tak dawno nazywany był „czarnym złotem”, a dzisiaj postrzegany jest jako największe zło, które zagraża środowisku naturalnemu. Zwrócił uwagę, że nasze bezpieczeństwo energetyczne opiera się w szczególności na węglu kamiennym i brunatnym, ale naszym wspólnym zadaniem jest, aby dążyć do tego, żeby spalać go w sposób jak najbardziej ekologiczny, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii sprzyjających ochronie środowiska. Wielokrotnie wskazywał na szacunek, jaki należy się ratownikowi górniczemu i jego pracy, która niestety nie przekłada się na jego wynagrodzenie. Przypomniał, że w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej pozostaje ono niezmienne od dziesięciu lat.
Zaproszeni goście również zabrali głos. W swoich wystąpieniach podkreślali rolę węgla kamiennego w polskim bilansie energetycznym, stawali w obronie miejsc pracy i mówili o wyolbrzymianiu szkodliwej emisji węgla w zakresie zwiększania poziomu zagrożenia klimatycznego.
Wśród zaproszonych gości byli: Jerzy Polaczek - poseł na Sejm i Piotr Buchwald - prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, który w swoim wystąpieniu pokreślał rolę ratowników górniczych w zabezpieczeniu kopalń, zwracając szczególną uwagę na poziom szkoleń, w tym praktycznych, w nowowybudowanej komorze ćwiczeń ratowniczych. Ponadto: Dariusz Katan – wicedyrektor Departamentu Górnictwa w Wyższym Urzędzie Górniczym, Mirosław Kempka – prezes Fundacji „Ratownik Górniczy”, Ryszard Krzykawski - prezes firmy EKO-WIN, Dariusz Potyrała – przewodniczący Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce i szef Rady Branży „Górnictwo i Energetyka” OPZZ, Jerzy Demski – przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, Sławomir Łukasiewicz – przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przeróbki Mechanicznej Węgla w Polsce „Przeróbka”, Czesław Jurgielewicz – przewodniczący Konfederacji Związków Zawodowych Górnictwa w Polsce i przewodniczący Związku Zawodowego Maszynistów Wyciągowych w Polsce oraz Wacław Czerkawski – przewodniczący Rady OPZZ Województwa Śląskiego i wiceprzewodniczący Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników przy Komisji Trójstronnej.
Oficjalne wystąpieniana na Akademii zainicjowały szereg dyskusji, z których płynął dwa wnioski: ratownik górniczy to najważniejsze ogniwo w całym systemie bezpieczeństwa pracy i ratownik górniczy to psychologiczny komfort pracy na dole.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Ja byłem ratownikiem górniczym 27 lat w tym roku przeszedłem na emeryturę Brałem udział w nie jednej akcji Hala w Chorzowie, haleba, Śląsk Zofiowka I nie należalem do związku Więc nie miałem medali Szczęść Boże Braci Ratowniczej
Medale,dyplomy,grupy są dla znajomych nie dla zasłużonych,nie ma nad tym żadnej kontroli i wyznaczonych kryteriów
Jestem ratownikiem z ponad 25 letnim stażem nie należę do związków!Uczestniczyłem w kilkudziesięciu akcjach ratowniczych Nie mam żadnego medalu......coś dodać?!