Nie będzie w tym roku obchodów barbórkowych w Złotoryi. Jedynym akcentem ma być karczma górnicza w skansenie górniczo-hutniczym w podzłotoryjskiej Leszczynie.
Położona na Pogórzu Kaczawskim Złotoryja nie ma obecnie na swym terenie żadnych zakładów wydobywczych, mimo tego pamięta się tu o górniczych tradycjach.
- W Złotoryi nie ma żadnych kopalń, są tylko w gminach ościennych - przypomina Piotr Maas, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Złotoryi.
W dalekiej przeszłości na terenie Złotoryi wydobywano złoto. Poszukiwano tu też rud miedzi, czego pozostałością jest kopalnia Aurelia, czyli sztolnia kuta w litej skale w pobliżu centrum miasta, udostępniana do zwiedzania. W XX w. w pobliżu miasta funkcjonowała kopalnia Lena, będąca częścią tak zwanego starego zagłębia miedziowego. Obecnie w rejonie Złotoryi funkcjonują natomiast kamieniołomy.
- Tradycja górnicza ginie w Złotoryi - mówi Andrzej Kowalski, prezes Złotoryjskiego Towarzystwa Tradycji Górniczych. - Na początku XXI w. robiliśmy Barbórki z koncertem orkiestry w centrum miasta. Ale życie weryfikuje plany. Piętnaście lat temu było jeszcze trzystu dawnych górników, teraz zostało ich około siedemdziesięciu. Dlatego w samej Złotoryi odstąpiliśmy od organizowania Barbórek.
Złotoryjskie Towarzystwo Tradycji Górniczych jest właścicielem powstałego w 2012 r. skansenu w Leszczynie - wsi położonej na południowy wschód od Złotoryi. To tam w piątek, 6 grudnia, ma się odbyć karczma górnicza, skierowana także do młodzieży z terenu powiatu. Będą w niej mogły wziąć udział także kobiety. Z tego względu, jak deklaruje Andrzej Kowalski, będą na niej delikatniejsze przyśpiewki.
O górniczej przeszłości przypomniała w tym roku także orkiestra górnicza, obchodząca jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia. Choć w jej skład wchodzą głównie muzycy z Legnicy, Polkowic czy Lubina, to jest też parę osób ze Złotoryi. W Złotoryi orkiestra ta koncertowała z okazji Święta Niepodległości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.