Chociaż w położonej na obrzeżu Gór Świętokrzyskich Miedziance tamtejsza kopalnia miedzi zamknięta została 65 lat temu, do dzisiaj żywe są tam tradycje górnicze. Okazją do wspomnień i świętowania będzie tegoroczna Barbórka, której obchody zaplanowano na 4 grudnia.
- Tradycyjnie już od wielu lat organizujemy Barbórki w Miedziance, w miejscu związanym z górnictwem od średniowiecza - mówi Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy Chęciny. - W tym roku 4 grudnia zaczynamy mszą świętą w intencji górników o godz. 16.30 w kaplicy w Miedziance. Po niej w świetlicy odbędzie się część świecka uroczystości. Będą występy dzieci i młodzieży ze świetlicy w Miedziance. Dzieci wystąpią z podziękowaniami dla górników. Będzie też czas na humor i opowieści i wspomnienia górnicze. Często też przychodzi na te Barbórki grupa starszych górników, którzy dzielą się wspomnieniami z dawnych lat.
Miedzianka leży na północno-zachodnim skraju gminy Chęciny. Położona jest kilkanaście kilometrów na zachód od Kielc u podnóża góry Miedzianki, gdzie eksploatację górniczą zakończono w 1954 r. U podnóża góry, niedaleko ostatniej zachowanej wieży szybowej, znajduje się Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego pełniąca też funkcję świetlicy wiejskiej. To tam odbędzie się tegoroczna Barbórka.
Chociaż górnictwo głębinowe w okolicy Chęcin należy już do przeszłości, to na terenie gminy odbywa się eksploatacja odkrywkowa. Fedrują tu trzy zakłady górnicze: kopalnia piasku w Mostach, kopalnia wapienia jurajskiego Nordkalk w Wolicy oraz na pograniczu z gminą Sitkówka-Nowiny kopalnia Jaźwica, prowadzona przez Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Najbliżej samej Miedzianki, ale już w sąsiedniej gminie, znajduje się też wielka kopalnia odkrywkowa wapieni dewońskich, nosząca nazwę Miedzianka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.