Czesi są przeciwni rozbudowie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów. Koncesja na wydobycie węgla wygasa w kwietniu 2020 r. Właściciel kopalni, Polska Grupa Energetyczna, chce przedłużyć ją do 2044 r.
Nasi południowi sąsiedzi są przekonani o tym, że działalność kopalni fatalnie wpływa na środowisko naturalne. Domagają się prowadzenia pomiarów hałasu i wpływu kopalni na zanieczyszczenie powietrza pyłami. Jednym z postulatów, który zgłosili, jest zapewnienie dla czeskich gmin zaopatrzenia w wodę pitną, w przypadku, gdyby działalność kopalni spowodowała stratę wód podziemnych. Komisja Środowiska Izby Poselskiej czeskiego parlamentu jest zdania, że strona polska powinna ponosić odpowiedzialność za szkody, które wyrządza czeskim obywatelom i środowisku.
W czwartek, 21 listopada, redakcja portalu netTG.pl otrzymała od rzecznika prasowego Polskiej Grupy Energetycznej informację opisującą historię konfliktu oraz przebieg konsultacji transgranicznych ze stroną czeską w związku z przedłużeniem koncesji na wydobycie w kopalni Turów.
„Z uwagi na to, że obowiązująca koncesja na wydobycie węgla z kopalni Turów została wydana z ograniczeniem czasowym do 2020 r., a w tym terminie kopalnia nie jest w stanie wydobyć wszystkich przewidzianych do wydobycia zasobów, podjęto starania o przedłużenie czasu obowiązywania koncesji na okres umożliwiający wykorzystanie złoża położonego w granicach aktualnego obszaru górniczego zatwierdzonego 25 lat temu. Kontynuacja eksploatacji zakłada wydobycie zasobów do 2044 r. Termin ten wynika bezpośrednio z planów zapotrzebowania na energię pochodzącą ze spalania węgla brunatnego w krajowym systemie mocy. Kluczowy jest tu również fakt uruchomienia nowego bloku energetycznego, a także wygaszanie starych bloków energetycznych (po 2030 r.) w Elektrowni Turów, która jest głównym odbiorcą węgla brunatnego z kopalni” – czytamy w nadesłanej informacji.
W dalszej treści władze PGE przypominają, że: „Wydobycie węgla brunatnego w Turowie na przemysłową skalę prowadzone jest od roku 1904". Od 18 czerwca 1947 r., czyli od dnia przejęcia Kopalni Węgla Brunatnego Turów przez Państwo Polskie, koncesje na wydobycie przedłużane były kilkukrotnie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.