W poniedziałek, 21 października, zmarł Józef Słodczyk, kapelmistrz Górniczej Orkiestry Dętej Bytom. Był człowiekiem charyzmatycznym i utalentowanym, a przy tym niezwykle skromnym. Miał 89 lat.
Józef Słodczyk urodził się 16 marca 1930 r. w Zabrzu. Był wychowankiem wybitnych profesorów, takich jak: Józef Świder, Adam Markiewicz czy Napoleon Siess. W wieku 25 lat objął funkcję zastępcy kapelmistrza w orkiestrze kopalni Rokitnica, następnie założył świetlicową orkiestrę oraz chór Jutrzenka w Wieszowej, jego rodzinnej miejscowości. Z Górniczą Orkiestrą Dętą Miechowice związał się w 1970 r., zakładając szkółkę muzyczną i sekcję werblistów. Osiem lat później objął funkcję kapelmistrza. Orkiestrą kierował przez kolejne cztery dekady. Od samego początku swojej pracy dbał o historię orkiestry, nie chciał aby z biegiem lat zapomniano o sukcesach i ważnych wydarzeniach. Założył kroniki, w których znajdują się zapiski i fotografie z koncertów, i podróży zespołu.
Dbał nie tylko o poziom artystyczny orkiestry ale również o utrzymanie rodzinnej atmosfery. Zawsze z dumą opowiadał o grających w orkiestrze rodzinach. Swoją charyzmą i osobowością sprawiał, że siedziba orkiestry tętniła życiem i dla wielu muzyków była po prostu drugim domem, a nie tylko miejscem prób. Świętowało się w niej urodziny, narodziny, rocznice, jubileusze, a uroczyste spotkania opłatkowe stały się już tradycją.
Od pierwszych dni swojej działalności organizował koncerty muzyki sakralnej, koncerty kolęd, koncerty dla dzieci specjalnej troski i ludzi samotnych przebywających w domach opieki i ośrodkach PCK. Oprócz dyrygowania sprawdził się również jako kompozytor.
Za swoje zasługi w pracy zawodowej oraz w amatorskim ruchu muzycznym został uhonorowany wieloma medalami i zasługami. Otrzymał m.in. Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez ministra kultury
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.