Temat przewodni Akademii BHP Wydawnictwa Górniczego to „Zawał na dole - jak chronić serce górnika”.
Druga jesienna edycja imprezy odbędzie się 23 i 24 października w Bystrej Śląskiej. Patronat nad Akademią BHP Wydawnictwa Górniczego objęli: Ministerstwo Energii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Wyższy Urząd Górniczy. Spodziewamy się obecności minister Bożeny Borys-Szopy i wiceministra Adama Gawędy.
Konferencja będzie poświęcona chorobom zawodowym i parazawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem chorób kardiologicznych. Wśród prelegentów pojawią się takie medyczne sławy, jak prof. Andrzej Bochenek z Polsko-Amerykańskch Klinik Serca oraz prof. Zbigniew Gąsior ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach pierwszej pomocy i obejrzą pokaz medycyny pola walki.
Jak się okazuje schorzenia kardiologiczne coraz częściej dotykają młode, pozornie zdrowe i ciężko pracujące osoby, w tym górników. O tym problemie w rozmowie z Górniczą mówił prof. Andrzej Bochenek. - Coraz częściej spotykamy się z tym, że schorzenia kardiologiczne dotykają młodych ludzi. Wśród pacjentów mam np. kierowców czy górników. Jestem zdziwiony, że przychodzą do mnie młodzi ludzie, wysportowani i wydawałoby się w doskonałej formie. Pytam, gdzie pracują i okazuje się, że na dole w kopalni. W ostatnim czasie miałem np. wielu górników, którzy mieli zaburzenia rytmu serca – zaznaczył kardiochirurg. - Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego coraz więcej młodych ludzi ma problemy z sercem. Pewnie czynników jest wiele. Mamy coraz cieplejsze lata, a na dodatek górnicy pracują w warunkach, gdzie również temperatura jest wyższa. Brak odpowiedniego nawodnienia i utrzymywania odpowiedniego poziomu elektrolitów może skutkować problemami z sercem. Zdarza się też, że pacjenci przechodzą grypę – nie biorą zwolnienia, bo na przykład boją się, że stracą pracę, a mają rodzinę, kredyt. Mogą bać się również, że kiedy jakaś choroba serca zostanie wykryta, to zostaną zwolnieni z pracy. Dziś sam fakt, że ktoś pracuje ciężko pod ziemią i wydaje się być zdrowym, mocnym chłopem wcale nie musi być oznaczać, że faktycznie tak jest. Może mieć zastawkę dwupłatkową, tętniaka aorty, może mieć arytmię serca, może cierpieć na chorobę wieńcową albo stan zapalny mięśnia sercowego i w ogóle nie zdawać sobie z tego sprawy. Możemy oczywiście zachęcać do indywidualnych badań, jednak biorąc pod uwagę coraz szerszą skalę zjawiska powinny być to badania kompleksowe zorganizowane przez służby medyczne. Myślę, że na nowo trzeba opracować system badań, które będą diagnozowały górników, tak aby zapobiegać nagłym zgonom czy wykrywać wczesną miażdżycę – dodał.
Akademia BHP Wydawnictwa Górniczego odbędzie się już po raz drugi. Pierwsza konferencja, która miała miejsce w czerwcu br., dotyczyła szeroko pojętego BHP i dobrych praktyk w zakresie bezpieczeństwa pracy, w szczególności w branży górniczej i okołogórniczej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wprowadzić nowy wzór ,który bedzie pozwalał pracowac przy 40 stopni celsiusza! Podwyższyć dopuszczalne stężenie metanu do 4% Po co placić nadgodziny wystarczy zrobić 10 godzinny system pracy 1 niedziela w miesiącu ustawowo wolna chyba że pracownik będzie niezbędny dla zakladu pracy , PO co takie artykuły, spotkania,sympozja jak każdy dobrze wie co mu szkodzi ,a przepisy i zalecenia to tylko puste frazesy.
Zlikwidować odrabianie L4
JAK Chronić: 1. Nie zmuszać do nadgodzin. 2. Nie pracować w weekendy. 3 Aktywnie wypoczywać. 4. Nie wykonywać durnych poleceń dozoru.