W obecności premiera spółka Nitroerg z grupy KGHM uruchomiła w środę, 25 września, w Krupskim Młynie nowoczesną linię do produkcji uszlachetniacza oleju napędowego Nitrocet 50. To jedyna tego rodzaju instalacja w Polsce i jedna z zaledwie kilku na świecie.
Inwestycja warta 77 mln zł znacząco zwiększy moce produkcyjne firmy, jednocześnie sprawi, że wytwarzanie będzie dużo przyjaźniejsze środowisku - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe KGHM Polska Miedź.
Spółka Nitroerg SA to firma z blisko 150-letnią tradycją. Dostarcza produkty do odbiorców z ponad 40 krajów świata. Wytwarza m.in. materiały wybuchowe i dodatek do oleju napędowego.
Nową linię produkcyjną uroczyście uruchomili w środę premier Mateusz Morawiecki oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski.
- Na ręce prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego składam dla całej kadry zarządzającej gratulacje za wielki sukces eksportowy, inwestycyjny i gospodarczy Nitroerg - powiedział Mateusz Morawiecki.
- To dla mnie radość, że mogę uczestniczyć w otwarciu linii technologicznej, która pozwoli zakładowi eksportować o 50 proc. więcej niż do tej pory – podkreślił premier. Zaznaczył, że surowce do swojej produkcji firma odbiera głównie od polskich przedsiębiorstw.
- Jesteśmy bardzo dumni, że mamy takie firmy, które odpowiadają na najnowsze trendy gospodarcze, zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej – powiedział Mateusz Morawiecki.
Dzięki nowej linii produkcyjnej wzrośnie wydajność i poprawi się bezpieczeństwo całego procesu produkcji. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii odzyskane w trakcie procesu kwasy azotowy i siarkowy, zostaną poddane pełnemu recyklingowi. Częściowe finansowanie inwestycji zapewnił Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Przy budowie nstalacji o kubaturze 7,4 tys. m sześc. pracowało ok. stu osób z 12 polskich i zagranicznych przedsiębiorstw Najwyższy z budynków (o denitracji i zatężania kwasów) ma 31 m wysokości, a główna hala - 19 m.
- KGHM należy do światowej czołówki spółek prowadzących działalność wydobywczą oraz hutniczą. Naszą potęgę buduje komplementarność grupy kapitałowej KGHM. To dzięki spółkom jak Nitroerg możemy być pewni ciągłości i jakości procesu technologicznego. Jednym z celów naszej strategii jest osiągnięcie w jak największym stopniu gospodarki obiegu zamkniętego. Nowa inwestycja to doskonały przykład wysokich standardów zarządzania i myślenia strategicznego grupy KGHM - powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.
Oddana do użytku instalacja jest warta ponad 77 mln zł. Zwiększyła możliwości produkcji uszlachetniacza do paliw Nitrocet 50 do ok. 24 tys. t rocznie. Dodatek do oleju napędowego (2-EHN) w Krupskim Młynie wytwarzany jest od 1998 r. Dotychczas dwie instalacje zapewniały zdolność produkcyjną na poziomie 16 tys. t rocznie.
- Produkcja dodatku do oleju napędowego wykorzystywanego w silnikach diesla jest jednym z trzech głównych obszarów działalności Nitroerg. Dziś otwieramy nową instalację, która praktycznie podwaja nasze zdolności produkcyjne. Dzięki temu będziemy mogli odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynków w Europie, Ameryce Północnej i Afryce. Światowe trendy oraz analizy, które prowadzimy, pokazują, że popyt będzie w kolejnych latach wzrastał. Już rozpoczynamy prace nad kolejnymi uszlachetniaczami na bazie Nitrocetu, które będą mogły być wykorzystywane m.in. w okrętach, lokomotywach, maszynach górniczych - powiedział Grzegorz Sosna, prezes Nitroerg SA.
Dodatek do oleju napędowego pod nazwą Nitrocet 50 pozwala m.in. na bardziej ekologiczne zużycie paliwa. Pod względem chemicznym jest to azotan 2-etylohexylowy (2-EHN), który wspiera pracę silnika i konserwuje go. Nitrocet 50 redukuje emisję toksycznych składników spalin (takich jak NOx, CO), hałasu, zmniejsza osady węgla na dyszach wtryskiwaczy, zapewnia szybszy zapłon przy zimnym silniku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.