Polska pomoże Rosji w likwidacji skutków katastrofy w kopalni węgla kamiennego Raspadskaja na Syberii, gdzie w nocy z 8 na 9 maja doszło do dwóch wybuchów metanu, w wyniku których 66 górników poniosło śmierć, 24 zaginęło, a ponad 100 zostało rannych. Poinformował o tym minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który w piątek w Moskwie współprzewodniczył posiedzeniu polsko-rosyjskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej. Ze strony rosyjskiej jego partnerem był minister transportu Igor Lewitin.
Grabarczyk przekazał, że strona rosyjska zwróciła się do Polski o pomoc w usuwaniu skutków katastrofy w kopalni Raspadskaja. Podał, że między 1 a 4 czerwca do Rosji przyjedzie polska delegacja z wiceministrem gospodarki, wojewodą śląskim i specjalistami z 20 polskich firm górniczych. Oceni ona sytuację i zaproponuje konkretną pomoc.
- To wspólne zadanie, które rozwiązują rządy Rosji i Polski. Poprosiliśmy polskich kolegów, by podzieli się z nami doświadczeniami - dodał.
Jednym z głównych tematów posiedzenia Komisji Międzyrządowej była współpraca w sektorze paliwowo-energetycznym. Lewitin poinformował, że Rosja zaproponowała Polsce udział w budowie Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w obwodzie kaliningradzkim, a także wspólne wykorzystanie polskich możliwości przesyłu energii elektrycznej i jej wspólną sprzedaż w Europie. Zaproponowała także swoje usługi w budowie elektrowni w Polsce.
- Integracja naszych sieci energetycznych w celu dostaw energii elektrycznej do Polski i dalej do Europy ma perspektywy. Nasi koledzy pracują w tym kierunku - oświadczył.
Grabarczyk przekazał, że rozmawiano "o możliwości korzystania z energii elektrycznej produkowanej w obwodzie kaliningradzkim". - W tej chwili przeprowadzana jest w Polsce analiza, czy przedsiębiorstwo Polskie Sieci Energetyczne (PSE) będzie zainteresowane budową mostu energetycznego, łączącego system energetyczny obwodu kaliningradzkiego z polskim, a tym samym - europejskim. Efekty tej analizy mają być znane w III kwartale tego roku - poinformował polski minister infrastruktury.
Według Grabarczyka, "współpraca gospodarcza między Rosją i Polską zaczyna być coraz bardziej normalna". - Do kolejnego posiedzenia komisji dochodzi po roku. Zaczynamy pracować w normalnym rytmie. Kolejne posiedzenie zaplanowaliśmy na pierwszą połowę 2011 roku. Między pierwszym a drugim posiedzeniem mieliśmy trzyletnią przerwę. Tylko pracując systematycznie, możemy być skuteczni - zaznaczył.
Posiedzenie Komisji poprzedziły, w czwartek, spotkania grup roboczych, działających w ramach tej struktury. Były to zespoły zajmujące się sprawami handlu i inwestycji, a także współpracy w sektorze paliwowo-energetycznym, rolnictwie oraz turystyce.
W wyniku dwudniowych obrad podpisano m.in. program dwustronnej współpracy w sferze małej i średniej przedsiębiorczości, a także memorandum o współpracy w dziedzinie budowy maszyn i obróbki metalu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zlikwidowac w Polsce wszystko i od ruskich kupic bo taniej... Rus odetnie od dostaw i wracamy do średniowiecza...