Pracownicy Elektrowni PGE w Opolu wzięli udział w czwartek, 12 września, w wyjątkowych obchodach Dnia Energetyka zorganizowanych przez opolski Urząd Wojewódzki. Violetta Porowska - wicewojewoda opolski, w uznaniu zasług uhonorowała energetyków odznaczeniami, medalami i listami gratulacyjnymi - poinformowała portal netTG.pl Sandra Apanaisonek, rzeczniczk prasowy PGE Górnictwo i Eneregetyka Konwencjonalna.
Uroczyste spotkanie odbyło się Urzędzie Wojewódzkim w Opolu, w sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, środowisk akademickich i duchowieństwa oraz współpracujących z elektrownią spółek i instytucji.
– Tegoroczne święto jest wyjątkowe dla Elektrowni Opole i jej pracowników z uwagi na zakończenie największej inwestycji infrastrukturalnej w Polsce ostatnich trzech dekad – budowy dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 1800 MW - mówił Marek Ciapała, wiceprezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ds. Wytwarzania, który reprezentował zarząd PGE GiEK podczas uroczystości.
Dodał, że nowe bloki wyprodukują rocznie do 12,5 TWh energii elektrycznej, która pozwoli zaspokoić potrzeby ponad 4 mln gospodarstw domowych.
- Taka moc i wykorzystanie najnowocześniejszych dostępnych technologii gwarantują opolskiemu gigantowi czołową pozycję wśród najnowocześniejszych konwencjonalnych elektrowni na świecie. Nowe bloki w Elektrowni Opole to praktyczna realizacja najnowszych celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej a także idealne połączenie ochrony środowiska, bezpieczeństwa energetycznego kraju i konkurencyjności gospodarki narodowej. Nowe bloki zasili węgiel kamienny z Górnego Śląska, z kopalń Polskiej Grupy Górniczej, co będzie gwarancją rozwoju rodzimego przemysłu i stabilizacji polskiego górnictwa – podkreślał wiceprezes Ciapała.
Mirosław Pietrucha - dyrektor Elektrowni Opole, zwracał uwagę, że zaprojektowane na 35 lat ciągłej pracy nowoczesne jednostki wytwórcze z zapasem spełnią zaostrzone normy emisyjne.
– Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, ich sprawność w produkcji energii elektrycznej będzie na poziomie ok. 46 proc., co przełoży się na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko. Nowoczesna technologia uwzględnia obowiązujące krajowe i unijne normy z zakresu ochrony środowiska, m.in. montaż wysokiej klasy elektrofiltrów czy instalacji mokrego odsiarczania spalin sprawią, że elektrownia będzie jeszcze bardziej przyjaznym sąsiadem – mówił dyrektor.
Wicewojewoda opolski Violetta Porowska podkreślała, że Elektrownia Opole jest szczególnie bliska jej sercu, a dyrektor Mirosław Pietrucha nazwał ją ambasadorem i przyjacielem Elektrowni Opole.
– Tym bardziej cieszę się, że mogłam brać udział w tej podniosłej uroczystości, podczas której odznaczono najlepszych pracowników. Z całego serca gratuluję i życzę dobrej energii i mocy – mówiła.
Dla wyróżnionych pracowników spotkanie w gmachu urzędu wojewódzkiego nabrało wyjątkowego charakteru. Medalem Złotym za Długoletnią Służbę uhonorowano dziewięciu pracowników. Medalem Srebrnym za Długoletnia Służbę został odznaczony jeden pracownik. Medalem Za Zasługi dla Energetyki wyróżnionych zostało dziesięciu pracowników a pięciu energetyków otrzymało medal Za zasługi dla Elektrowni Opole. Kilkudziesięciu pracownikom wręczono dyplomy uznania i listy gratulacyjne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.