Zmiany w programie "Czyste Powietrze" są nieuniknione - mówi Piotr Woźny, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste Powietrze" i nowy prezes NFOŚiGW w rozmowie z Portalem Komunalnym. Konieczne jest zbudowanie efektywnego systemu dystrybucji pieniędzy z programu Czyste Powietrze - dodał.
Jak zaznaczył szef NFOŚiGW, "w ocenie Komisji Europejskiej pełen sukces programu Czyste Powietrze możliwy jest wtedy, gdy do dystrybucji środków zaangażowane zostaną sektor bankowy oraz jednostki samorządu terytorialnego, co powoduje, że Komisja Europejska będzie wspierać Polskę pieniędzmi w walce ze smogiem, o ile wdrożony zostanie efektywny system dystrybucji tych środków".
Dodał, że zastrzeżenia KE budzi bowiem rozdysponowanie środków jedynie przy wykorzystaniu sieci szesnastu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, gdyż mechanizm ten utrudnia dostęp do niego wszystkim potrzebującym wsparcia gospodarstwom domowym.
- Trudno nie zgodzić się ze stanowiskiem Komisji Europejskiej dotyczącym konieczności stworzenia efektywnego systemu dystrybucji środków w ramach Czystego Powietrza - podkreślił Woźny.
Wskazał, że "obok funkcjonowania programu Czyste Powietrze niezwykle potrzebne jest stworzenie produktów finansowych wspierających pomostowo płynność gospodarstw domowych, niezbędną dla przeprowadzenia inwestycji w wymianę pieca czy ocieplenie budynku".
"Program Czyste Powietrze przewiduje bowiem refundację poniesionych wydatków, a ulga podatkowa też pozwala na odzyskanie części poniesionych nakładów dopiero w następnym roku podatkowym po przeprowadzeniu remontu. Dlatego niezwykle potrzebne są proste instrumenty finansowe, które pozwolą gospodarstwom domowym sfinansować prace modernizacyjne, które następnie zostaną im częściowo zrefundowane ze środków publicznych" - czytamy.
W rozmowie z portalem Woźny podkreślił, że "po środki z Funduszu Termomodernizacji i Remontów aplikowały do tej pory jedynie spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe. Na jednym z kilku najbliższych posiedzeń Rady Ministrów pojawi się nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która wprowadzi mechanizm wsparcia również jednostek samorządu terytorialnego w remoncie i termomodernizacji komunalnych budynków wielorodzinnych".
Wskazał, że działanie to będzie finansowane ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów, i z całą pewnością będzie stanowić istotne wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w poprawie efektywności energetycznej i zmniejszeniu niskiej emisji, pochodzącej z należących do nich zasobów mieszkaniowych.
Warto pamiętać - dodał szef NFOŚiGW, że dzisiaj program Czyste Powietrze jest realizowany jedynie ze środków krajowych, a Polska nie korzysta dla jego potrzeb ze środków unijnych.
- Mamy zatem szansę przygotować w pełni efektywny system dystrybucji środków publicznych, który po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską będzie stanowił jeden z fundamentów wydatkowania środków na walkę ze smogiem w przyszłej perspektywie budżetowej UE na lata 2021-2027 - powiedział.
- Pamiętajmy, że w realizowanej aktualnie perspektywie budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 Polska nie zadbała o środki finansowe adresowane na walkę z niską emisją (nie licząc środków dedykowanych tylko dla Śląska czy 100 milionów euro przeznaczonych przez Małopolskę na wsparcie wymiany przestarzałych pieców) - dodał.
- Musimy zatem przede wszystkim naprawić to zaniedbanie w przyszłej perspektywie budżetowej. Komisja Europejska jest dla polskiego rządu kluczowym partnerem w dyskusji na temat sposobu finansowania poprawy jakości powietrza w Polsce - podkreślił Woźny w rozmowie z portalem komunalnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Aby program czyste powietrze było bardziej skuteczne trzeba zachęcać wszystkich aby skorzystali z tej dotacji , bo naprawdę warto , po co przepłacać a wiadomo kotły do najtańszych nie należą ! Mi się udało i mam (...)
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.