Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o cenach prądu; termin składania sprzedawcom energii oświadczeń został wydłużony do 13 sierpnia br.
Zmiany w ustawie o cenach prądu znalazły się w tzw. pakiecie deregulacyjnym przygotowanym przez resort przedsiębiorczości i technologii. Podczas prac nad nim w Sejmie została zgłoszona poselska poprawka, zmieniająca ustawę o cenach prądu. Przedłuża ona do 13 sierpnia br. termin na składanie oświadczeń do sprzedawców energii elektrycznej.
Ustawa o cenach prądu przewiduje, że uprawnieni w II półroczu 2019 r. do odbioru energii po zamrożonej cenie, mieli do 29 lipca br. do północy złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status.
Chodzi o mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych), państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Złożenie stosownego oświadczenia - potwierdzające status uprawnionego - przez te podmioty do północy 29 lipca, jest konieczne, by w drugim półroczu 2019 r. mogły być rozliczane według cen i stawek opłat za energię elektryczną, stosowanych 30 czerwca 2018 r. Ze składania oświadczeń zwolnione są gospodarstwa domowe.
Sejm w środę wydłużył termin składania oświadczeń do 13 sierpnia.
Przedłużenie terminu składania oświadczeń będzie obowiązywać z mocą wsteczną, od 27 lipca, tak by oświadczenia, które dotarły do sprzedawców po terminie, a przed wejściem w życie nowelizacji, były uznane za ważne
Podstawą prawną do składania oświadczeń jest nowelizacja, która weszła w życie 29 czerwca. Wynikający z ustawy i Kodeksu cywilnego termin minął 29 lipca o północy. W związku z tym sprzedawcy prądu otworzyli swoje biura w sobotę i niedzielę, oraz przedłużyli godziny otwarcia w poniedziałek. Ministerstwo energii oświadczyło natomiast, że o ważności decydować może także data stempla pocztowego, w przypadku wysłania oświadczenia pocztą.
Teraz znowelizowana ustaw trafi do podpisu prezydenta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.