Samorząd woj. śląskiego chce być operatorem rewitalizacji zdegradowanych terenów poprzemysłowych - poinformował w poniedziałek, 29 lipca, marszałek woj. śląskiego.
Powołanie operatora rewitalizacji postulowała w połowie maja br. sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej. Zasiadający w niej posłowie przyjęli wówczas adresowany do rządu dezyderat, proponując włączenie takiego rozwiązania do Programu dla Śląska. Działający w wymiarze regionalnym operator miałby koordynować działania rewitalizacyjne, wspierane m.in. funduszami europejskimi, w tym dostępnymi w ramach rozwijanej europejską inicjatywę platformy wsparcia regionów górniczych w okresie transformacji (Coal Regions in Transition - CRiT).
Bieżące prace w ramach tej inicjatywy relacjonował w rozmowie wyemitowanej w poniedziałek na antenie Radia Katowice marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (PiS). Jak mówił, ostatnio uczestniczył w piątym już spotkaniu grup roboczych w ramach CRiT. Wskazał, że obecnie w inicjatywę zaangażowanych jest już ponad 40 europejskich regionów pogórniczych.
- Założenie jest takie, żeby stwarzać przestrzeń, aby w przyszłości zmieniać profile gospodarcze tych regionów. My, jako region, zwracamy się do Komisji Europejskiej z pomysłami dotyczącymi miejsc, gdzie działalność (górnicza) została już wygaszona. Staramy się być bardzo aktywni; w październiku są kolejne spotkania, składamy coraz to nowe projekty - akcentował Chełstowski.
- Staramy się też o funkcję operatora rewitalizacji - to decyzja na poziomie rządowym. Liczymy, że uda nam się przekonać stronę rządową, aby to województwo było było operatorem rewitalizacji dla regionu - wskazał marszałek, odwołując się do powołanego przez siebie wiosną br. zespołu dla inicjatywy regionów górniczych.
Podkreślił, że do zespołu zgłosiło się ponad 40 podmiotów z województwa; przedstawiciele m.in. gmin, związków zawodowych, instytucji, jak Główny Instytut Górnictwa, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej czy organizacji ekologicznych.
- Ten zespół jest bardzo bogaty i został bardzo pozytywnie odebrany przez Komisję Europejską. Bardzo aktywnie pracujemy. Jesteśmy na etapie wspierania naszych partnerów odnośnie dojrzałości ich projektów, które chcieliby w przyszłości - jak ta inicjatywa (CRiT - PAP) przekuje się już w budżet - realizować" - zadeklarował Chełstowski.
W majowym dezyderacie sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej postulowała, aby na terenach górniczych i pogórniczych, korzystających w przyszłości z unijnego wsparcia, powołać operatora rewitalizacji, koordynującego regionalnie takie działania, z uwzględnieniem potrzeb gospodarki przestrzennej oraz uwarunkowań społecznych i gospodarczych.
Operator rewitalizacji miałby zostać "wyposażony w kompetencje konieczne do przeprowadzania procesów rewitalizacyjnych i przywracania funkcji gospodarczych na terenach zdegradowanych poprzednią działalnością przemysłową".
Taki operator - jak wskazali posłowie - "będzie kluczowym podmiotem dla przeciwdziałania procesom polaryzacyjnym w regionie oraz podmiotem dynamizującym procesy wzrostu i rozwoju na obszarach górniczych". Obecnie poprzemysłowe tereny, których jest ponad 11 tys. m kw., mają różnych właścicieli i różny status prawny, co utrudnia ich rewitalizację i przystosowywanie do nowych funkcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.