Podczas obrad Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników (25 lipca) rozmawiano o sytuacji płacowej oraz imporcie węgla z zagranicy. Bardzo ważną kwestią poruszaną podczas rozmów były zapasy węgla składowane na zwałach. Wiceminister energii Adam Gawęda powiedział, że wspomniana sytuacja jest analizowana przez ministerstwo.
Zdaniem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o niezrozumieniu górnictwa przekonujemy się w ostatnim czasie coraz częściej, czego dowodem są głosy nawołujące do szybkiego odchodzenia od węgla. Zgodnie z polityką rządu wyrażoną m.in. w Programie dla sektora górnictwa węgla kamiennego oraz projekcie Polityki Energetycznej Polski, zmiany w sektorze górniczym będą odbywać się ewolucyjnie.
- Mamy świadomość, że przyszłość górnictwa to ciągła praca nad poprawą wydajności, zwiększeniem produkcji, informatyzacją wydobycia i wprowadzanie innowacji. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze restrykcyjna, unijna polityka klimatyczna - mówił Tchórzewski.
Jednak według ministra wymagania nie mogą być takie same wobec wszystkich państw, bo należy uwzględniać specyfikę i uwarunkowania poszczególnych krajów.
Przyszłość i miejsce polskiego górnictwa na najbliższe lata określa projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040, poddany konsultacjom. Dokument ten w ramach dywersyfikacji miksu energetycznego, przewiduje stopniowe procentowe zmniejszanie udziału węgla (kamiennego i brunatnego) w bilansie produkcji energii elektrycznej z obecnych ok. 77 proc. do ok. 60 proc. w 2030 r. Wolumen wykorzystania węgla kamiennego (ponad 30 mln t/rocznie) do produkcji energii elektrycznej (ok. 70 TWh) pozostanie na stabilnym poziomie.
Minister Krzysztof Tchórzewski podczas spotkania powołał wiceministra energii Adama Gawędę na współprzewodniczącego Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników.
Celem zespołu jest prowadzenie trójstronnego dialogu sektorowego dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa węgla kamiennego, dla zachowania spokoju społecznego. Zadaniem zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Polska jako kraj UE uczestniczy w systemie handlu emisjami CO2 i otrzymuje ogromne pieniądze za sprzedaż praw do tych emisji. Według moich informacji jest to co najmniej kilka milardów zł rocznie . Wzrost cen uprawnień do tych emisji właśnie uderza w polskie górnictwo oraz hutnictwo, gdyż pociąga za sobą nie tylko wzrost ceny energii elektrycznej dla przemysłu ale i spadek ceny węgla co rzutuje na kondycję finansową tego sektora. Dlatego wszystkie te pieniądze powinny trafić do tych właśnie przedsiębiorstw.