Zgodnie z najnowszym rankingiem studiów inżynierskich - Perspektywy 2019 najlepsze notowania kierunek górnictwo i geologia ma na Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica.
Trzy pierwsze miejsca są zajęte właśnie przez tę krakowską uczelnię, a konkretnie przez wydziały: górnictwa i geoinżynierii (pierwsze miejsce), wiertnictwa, nafty i gazu (drugie), geologii, geofizyki i ochrony środowiska (trzecie).
Miejsce czwarte w tym sporządzanym od wielu lat i cenionym rankingu zajmuje Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Na piątym uplasował się Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, który nie tak dawno rozszerzył swoją ofertę dydaktyczną i zmienił nazwę na Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.
Dla porównania automatykę i robotykę najlepiej studiować na Politechnice Warszawskiej (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Wydział Mechatroniki, Wydział Elektryczny), AGH (Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki), Politechnice Wrocławskiej (Wydział Mechaniczny) i Politechnice Śląskiej (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki).
Misją rankingu kierunków studiów Perspektyw jest niezmienne dostarczanie informacji o tym, jak oceniane są polskie uczelnie. Ma on służyć przede wszystkim młodym ludziom, którzy wybierają miejsce dalszego kształcenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do górnictwa ida najsłabsi uczniowe którzy zdali maturę na 30%
Na każdym oddziale wydobywczym , przygotowawczym , zbrojeniowym jest na stanowisku robotniczym inż. lub mgr inż. górnictwa i geologii. Te osoby już pracują 3 -5 lat i nie mają szans na etat w dozorze. Osoby po kursach technika górnika bez matury są nawet nadsztygarami ,sztygarami oddziałowymi. Taki jest właśnie prestiż wydziałów górniczych w kopalniach.