Sektor energetyki słonecznej reprezentowany jest w Polsce przez ok. 50 krajowych i światowych producentów urządzeń oraz setki firm instancyjnych, zatrudniający ponad 4000 osób. Rozwija się średnio w tempie 40 proc. rocznie. Tymczasem do 2020 r. udział energii słonecznej w zużyciu zielonego ciepła w Polsce wzrośnie ponad dziesięciokrotnie przyczyniając się do redukcji emisji CO2 o prawie 3 mln ton – prognozują eksperci, którzy 19 mają zjadą do Niepołomic, aby debatować o przyszłości energetyki słonecznej w Polsce.
Polska w 2008 roku była na siódmym miejscu w UE pod względem wielkości sprzedaży kolektorów słonecznych. Wstępne wyniki potwierdzają, że rok 2009 był kolejnym rokiem kilkunastoprocentowego wzrostu. Ponad połowa tej produkcji wysyłana jest za granicę. To cecha wyróżniająca energetykę słoneczną na tle pozostałych technologii odnawialnych źródeł energii, wśród których dominuje import.
Duża rola sektora energetyki słonecznej wśród innowacyjnych zielonych technologii w Polsce znalazła swe odzwierciedlenie w konkursie GreenEvo Ministerstwa Środowiska na wspieranie polskich specjalności eksportowych. W gronie wybranych 29 firm z dziewięciu sektorów zielonych technologii (w tym OZE) znalazło się aż pięć firm słonecznych.
Chcą się zrzeszyć
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.