KWB „Sieniawa” to najmniejsza kopalnia węgla brunatnego w Polsce. W tym roku obchodzi 60-lecie istnienia. Program obchodów jubileuszu przewiduje szereg wydarzeń wśród, których znajdzie się uroczysta Akademia w Filharmonii Zielonogórskiej, przemarsz górniczych orkiestr dętych i zawody Strong Man – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez kopalnie.
Obchody rozpoczną się 28 maja uroczystą Akademią w Filharmonii Zielonogórskiej. Na imprezie o charakterze zamkniętym ma pojawić się około 350 gości, którzy będą reprezentować rząd, branżę górniczą i energetyczną oraz władze samorządowe. Na uroczystość zaproszeni zostaną także byli i obecni pracownicy kopalni „Sieniawa” oraz dziennikarze. Głównym punktem akademii będą oficjalne podziękowania, nagrody dla pracowników oraz koncert w wykonaniu orkiestry górniczej.
Górnicze orkiestry uświetnią drugi dzień obchodów. Przemaszerują one po Sieniawie i pobliskich miejscowościach. Swoją obecność zapowiedziały orkiestry wszystkich kopalń węgla brunatnego w Polsce. W południe zacznie się piknik dla wszystkich mieszkańców Sieniawy i okolic. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy osób. Przewidziane są liczne atrakcje zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych. W programie zaplanowano pokazy magii, zawody Strong Man, a specjalnie dla dzieci: plac zabaw, watę cukrową i popcorn oraz wiele atrakcji i konkurencji z nagrodami. Starszych natomiast kopalnia zaprasza na biesiadę górniczą, muzykę na żywo, a na zakończenie dnia pokaz sztucznych ogni. Podczas całego dnia będzie można skosztować także lokalnych specjałów.
– Większość mieszkańców Sieniawy lub ich rodzin osobiście tworzyła historię kopalni. Chcielibyśmy zaprosić wszystkich chętnych do wspólnego świętowania naszego jubileuszu – mówi Andrzej Bik, prezes KWB „Sieniawa”.
Kopalnia, mało osób o tym wie, jest także perełką woj. lubuskiego pod względem geologicznym. W 2009 roku Kopalnia Węgla Brunatnego „Sieniawa” została umieszczona w katalogu Ministerstwa Środowiska wśród 100 najciekawszych obiektów geoturystycznych w Polsce. Z kolei Polska Izba Gospodarcza „Ekorozwoj”, w 2009 roku, wyróżniła Kopalnię Zielonym Laurem za umiejętne gospodarowanie energią.
Złoże "Sieniawa", położone w okolicach Sieniawy na Ziemi Lubuskiej, jest jednym z najbardziej znanych i najdłużej eksploatowanych złóż węgla brunatnego na ziemiach polskich. Historia jego odkrycia sięga połowy XIX wieku, kiedy to 6 kwietnia 1853 roku, Cesarski Pruski Urząd Górniczy udzielił nadania górniczego na węgiel brunatny, pod nazwą "Emiliensglück".Eksploatację węgla rozpoczęto w Sieniawie w roku 1873. Kopalnia "Emiliensglück", od roku 1898 działająca jako "Vereinigte Emiliensglück". W 1918 przeszła we władanie spółki Anhaltische Kohlenwerke AG z siedzibą w Halle. Produkcja węgla przed rokiem 1939 osiągała okresowo do 80 tys. ton rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.