31 maja 2019 r. o godz. 19.55 blok energetyczny nr 1 o mocy 370 MWe w Elektrowni Bełchatów, po 38 latach pracy, przeszedł na zasłużoną emeryturę. Od momentu przyłączenia go do sieci 29 grudnia 1981 r. przepracował ponad 240 tys. roboczogodzin i wyprodukował ponad 78 773 000 MWh energii elektrycznej, która przez 38 lat trafiała do około 800 tysięcy gospodarstw domowych. Moc z wycofanej jednostki została uzupełniona w systemie elektroenergetycznym przez nowo budowany, ultranowoczesny blok energetyczny nr 5 w Elektrowni Opole. Jeszcze w tym roku system zasilony zostanie przez Grupę PGE energią z opolskiego bloku nr 6, w przyszłym roku z nowego bloku w Elektrowni Turów, a w kolejnych latach z bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra - poinformowała portal netTG.pl Sandra Apanasionek rzecznik prasowy spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Od 1 stycznia 2016 r. blok energetyczny nr 1 w Elektrowni Bełchatów pracował jako jednostka szczytowo-rezerwowa z rocznym limitem 1500 roboczogodzin i do końca eksploatacji spełniał wszystkie obowiązujące normy środowiskowe. Obecnie w elektrowni pracuje 12 bloków energetycznych, w tym nowoczesny blok o mocy 858 MW, który w ubiegłym roku wykorzystywany był przez Operatora Systemu Przesyłowego w stopniu największym w historii jego eksploatacji. Po wyłączeniu bloku nr 1 Elektrownia Bełchatów jest nadal największym w Polsce producentem energii elektrycznej.
Grupa PGE jest największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce z wolumenem na poziomie przekraczającym 40 proc. produkcji, a największa spółka Grupy, czyli PGE GiEK, zaspokaja w niektórych miesiącach ponad 36 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Chcąc zachować pozycję lidera w branży energetycznej musimy nieustannie rozwijać potencjał naszych elektrowni i wyposażać je w nowe moce wytwórcze. Dlatego właśnie zastępujemy jednostki starszej generacji, a taką był blok nr 1 Elektrowni Bełchatów, jednostkami ultranowoczesnymi o ogromnej mocy i sprawności. Takie inwestycje prowadzimy obecnie w Elektrowni Opole, Elektrowni Turów i niebawem w Elektrowni Dolna Odra. Nowo budowane bloki w tych lokalizacjach dostarczą do systemu łącznie blisko 3700 MW energii – podkreśla Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Budowa dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole, o łącznej mocy 1800 MW, znajduje się w finalnej fazie realizacji. Po zakończeniu inwestycji, Elektrownia Opole uplasuje się nie tylko w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie, ale również znacznie zwiększy swoją rolę w polityce bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TW energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Nowoczesne jednostki wytwórcze zaprojektowane zostały na 35 lat ciągłej pracy i z zapasem spełnią zaostrzone normy emisyjne. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, ich sprawność w produkcji energii elektrycznej będzie na poziomie ok. 46 proc., co przełoży się na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko.
Blok nr 5 w Elektrowni Opole został oddany do pełnej eksploatacji 31 maja, czyli pół miesiąca przed terminem przewidzianym w obecnie obowiązującym harmonogramie. Nowoczesna technologia wykorzystana przy budowie obu bloków pozwala na zredukowanie emisji dwutlenku węgla o około 25 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii w porównaniu do bloków starszej generacji.
Intensywne prace trwają także na budowie bloku energetycznego o mocy 496 MW w Elektrowni Turów. Obecne zaawansowanie projektu wynosi około 90 proc. Nowy blok zastąpi, wycofane z eksploatacji, jednostki starszej generacji i pozwoli na odbudowanie mocy elektrowni do około 2000 MW. Zgodnie z planem zostanie oddany do użytku w 2020 r.
W ramach dywersyfikacji paliw, poza budową nowych jednostek na węgiel, spółka rozpoczęła proces inwestycyjny budowy bloków gazowych w woj. zachodniopomorskim. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę dwóch bloków gazowych o łącznej mocy około 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.