Z okazji obchodów 100-lecia powstań śląskich Instytucja Filmowa Silesia Film przygotowała szereg wydarzeń filmowych poświęconych tematyce i historii powstańczych zrywów w latach: 1919, 1920, 1921. W programie m.in. projekcje filmów pełnometrażowych, krótkometrażowych filmów dokumentalnych i materiałów archiwalnych, a także towarzyszące im spotkania i rozmowy dotyczące filmowych wizerunków Górnego Śląska, jego skomplikowanej historii i mieszkańców.
W poniedziałek, 20 maja, o godz. 18.00 Kinoteatr Rialto zaprasza na pierwsze spotkanie inaugurujące cykl wydarzeń przygotowanych przez Instytucję Filmową Silesia Film z okazji 100-lecia powstań śląskich. Będzie to wyjątkowy pokaz cyfrowo odnowionej wersji filmu „Sól ziemi czarnej” (1969 r.) Kazimierza Kutza oraz specjalnego odcinka Polskiej Kroniki Filmowej poświęconego realizacji filmu. „Sól ziemi czarnej” to poetycka ballada ludowa osnuta wokół dramatycznych wydarzeń II powstania śląskiego z sierpnia 1920 r. - dzieje rodziny starego górnika, którego synowie walczą o polskość swej ziemi. Film nie rekonstruuje przebiegu powstania - odtwarza natomiast jego klimat i kreśli zbiorowy portret śląskiego ludu.
Projekcję filmu poprzedzi rozmowa dotycząca specyfiki i historii Górnego Śląska. Gościem spotkania będzie profesor Ryszard Kaczmarek, autor książki „Powstania śląskie 1919-1920-1921”, z którym porozmawia Józef Krzyk, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce Górnego Śląska.
Kolejne pokazy i spotkania w ramach cyklu „Powstania śląskie w kinie” będą się odbywać w czerwcu, sierpniu i wrześniu w katowickim Kinie Kosmos. 24 czerwca przy okazji projekcji krótkometrażowych filmów Antoniego Halora – „Człowiek z laską, czyli portret człowieka praktycznego” (1978 r.) oraz „Słoneczko jasne zza czarnych gór” (1979 r.) zaproszeni goście porozmawiają o postaci Jerzego Ziętka. Sierpniowe spotkanie – 19 sierpnia – zostanie poświęcone znaczeniu I powstania śląskiego, a po dyskusji zostaną pokazane fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej z 1945 r. oraz filmy „Batalia o Śląsk” (2009 r., reż. Leszek Myczka, Marcin Pawełczak) i „O polskość śląskiej ziemi” (1978 r., reż. Zbigniew Bochenek). W wrześniu Instytucja Filmowa Silesia Film zaprasza na dwa spotkania. 16 września Kino Kosmos pokaże film „Pięciu” (1964 r.) Pawła Komorowskiego, przed którym odbędzie się rozmowa dotycząca wizerunku Górnego Śląska w filmach oraz znaczenia regionu w czasach przed i podczas I powstania śląskiego. Tydzień później, 23 września, bohaterem ostatniego wydarzenia cyklu będzie Wojciech Korfanty, o którym opowiada film „W pogardzie i chwale. Wojciech Korfanty” (2009 r.) Aleksandry Fudali, Macieja Muzyczuka. Projekcję filmu poprzedzi rozmowa dotycząca postaci Wojciecha Korfantego.
Więcej informacji na stronach Kinoteatru Rialto, Kina Kosmos oraz na Filmowa.net. Bilety dostępne w kasach kin oraz na www.filmowa.net.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.