Gmina Rabka-Zdrój chce wprowadzić zakaz palenia w piecach w strefie uzdrowiskowej - poinformowały władze Rabki w czwartek, 9 maja, podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Członkowie komisji podczas posiedzenia wyjazdowego w Krościenku nad Dunajcem zapoznali się z pilotażowym programem ochrony powietrza dla uzdrowiska Rabka-Zdrój. Ma on zakazać palenia w piecach w strefie uzdrowiskowej.
Jak powiedziała wiceburmistrz Rabki-Zdrój Małgorzata Gromala, Rabka jest pierwszą gminą uzdrowiskową, która chce przyjąć pilotażowy program, na mocy którego w strefie uzdrowiskowej A i B w ogóle nie będzie można używać paliw stałych do celów grzewczych. Mieszańcy, nie ponosząc żadnych kosztów, będą mogli natomiast przyłączyć swoje domy do istniejącej sieci gazowej, w przypadku gdy jest ona doprowadzona do zabudowanej działki, lub skorzystać z dotacji na odnawialne źródła energii.
- Chcemy zapewnić mieszkańcom gaz i odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła. Mocno skoncentrowaliśmy się na wymianie pieców poza strefą uzdrowiskową i w innych miejscowościach naszej gminy na piece piątej generacji. Powołaliśmy ekodoradcę, będzie u nas dyżurował pracownik Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który pomoże mieszkańcom w wypełnianiu wniosków do programu Czyste Powietrze. Będziemy wokół siebie skupiać także sąsiednie gminy, bo powietrze nie ma granic i musimy działać wspólnie na rzecz czystego powietrza - powiedziała Gromala.
Możliwość przyłączenia do sieci gazowej w strefie uzdrowiskowej A i B mają niemal wszyscy mieszkańcy Rabki-Zdroju. Władze uzdrowiska zawarły już stosowne porozumienie z PGNiG, na mocy którego przyłączenie będzie darmowe.
Do tej pory na różne projekty mające na celu likwidację zanieczyszczenia powietrza władze Rabki-Zdroju przeznaczyły 8,5 mln zł, w tym większość środków pozyskano z funduszy unijnych.
Prowadząca czwartkowe obrady posłanka Anna Paluch (PiS), zastępca przewodniczącego komisji przyznała, że komisja zapoznała się z programem pilotażowym dla Rabki, ale jest to dopiero zarys, który będzie dalej dyskutowany.
- Program Czyste Powietrze jest odpowiedzią na ubóstwo energetyczne i wspiera najbardziej najuboższych, natomiast na Podhalu czy w Rabce jest sporo pensjonatów czy hoteli, które nie mogą być beneficjentami tego programu. Właściciele pensjonatów nie łapią się po prostu na ten program - mówiła.
Jej zdaniem odpowiedzią na to wyzwanie jest ulga termomodernizacyjna, z której mogą korzystać przedsiębiorcy.
- Tutaj otwiera się dyskusja, czy nie zrobić jeszcze specjalnego programu dla uzdrowisk, które borykają się z problemem czystego powietrza. Jeżeli mieszkańcom zakażemy ogrzewania piecami, to musimy im zaproponować coś w zamian, a podstawowa kwestia tutaj to finansowanie - mówiła posłanka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.