Naftoserwis z Grupy PERN wykona badanie stanu technicznego rurociągu paliwowego relacji Ostrów Wielkopolski-Wrocław o długości około 106 km, który należy do PKN Orlen. Do badania Naftoserwis wykorzysta specjalistyczny tłok własnej konstrukcji.
Jak poinformował w środę, 17 kwietnia, PERN, Naftoserwis wygrał przetarg ogłoszony przez PKN Orlen na ocenę stanu technicznego magistrali paliwowej Ostrów Wielkopolski-Wrocław, która zarządza płocki koncern.
"W ramach zadania dla PKN Orlen, Naftoserwis wykorzysta tłok inteligentny UT nowej generacji, wykonany przez własnych konstruktorów" - zaznaczył PERN.
Spółka podkreśliła, że realizacja zadania, które polegało będzie na diagnostyce magistrali paliwowej płockiego koncernu "wpisuje się w misję Naftoserwisu - czyli zapewnienie bezpieczeństwa technicznego infrastruktury strategicznej, a taką funkcję w systemie bezpieczeństwa energetycznego kraju pełnią również rurociągi PKN Orlen".
"Dzięki naszym inspekcjom zrealizowanym z wykorzystaniem tłoków inteligentnych operator rurociągu otrzymuje kompleksową informację o stanie technicznym infrastruktury. To pozwoli efektywnie zarządzać procesami utrzymania ruchu czy modernizacji" - zwrócił uwagę prezes Naftoserwisu Krzysztof Zalewski, cytowany w komunikacie PERN.
Spółka przypomniała, że Naftoserwis zakończył na początku roku cykl inspekcji rurociągów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. "Prace były realizowane na nowych odcinkach infrastruktury rurociągowej należącej do ADNOC - Abu Dhabi National Oil Company. Był to pierwszy w historii komercyjny kontrakt polskiej firmy na wykonywanie usług diagnostycznych tłokami inteligentnymi w tej części świata" - zaznaczył PERN.
Naftoserwis to podmiot, który z końcem 2018 r. przejął Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury (CDRiA), inną spółkę serwisową z grupy PERN, specjalizującą się w diagnostyce stanu technicznego rurociągów, głównie ropy naftowej.
Obecnie Naftoserwis kontynuuje działalność CDRiA, polegającą na badaniu stanu technicznego rurociągów, głównie ropy naftowej przy użyciu własnych urządzeń - tłoków diagnostycznych, które przemieszczają się wewnątrz magistrali, dostarczając kompleksowych danych np. o grubości ich ścianek, ewentualnych uszkodzeniach czy korozji. Wcześniej badania takie CDRiA wykonała m.in. na terenie Czech, Niemiec, Rumunii, a także w Ekwadorze, w trudno dostępnym regionie Andów, dla tamtejszej kompanii EP Petroecuador.
Przedmiotem działalności Naftoserwisu jest także świadczenie usług serwisowych na bazach paliw oraz zapewnienie ciągłej sprawności technicznej i eksploatacyjnej instalacji i urządzeń. Spółka ma 10 zakładów serwisowych na terenie całej Polski, współpracuje także z największymi operatorami w branży paliwowej.
Na początku roku Naftoserwis podał, iż został członkiem Pigging Products and Services Association (PPSA), międzynarodowej organizacji branżowej, zajmującej się diagnostyką rurociągów. PPSA powstała w 1990 r. i obecnie zrzesza ponad 120 członków z ponad 20 krajów. Organizuje m.in. konferencje, seminaria i szkolenia, dostarczając w ten sposób aktualne informacje na temat najnowszych technologii i usług dla operatorów rurociągów i podmiotów powiązanych z tą branżą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.