Projekt Kukiz’15 znoszący tzw. podatek miedziowy, którego jedynym płatnikiem jest KGHM, został w czwartek odrzucony przez sejmową komisję finansów. Trwają natomiast prace nad propozycją PiS ws. obniżenia podatku o 15 proc.
Komisja Finansów Publicznych zajmowała się obydwoma projektami od środy, ale prace przerwano ze względu na nieobecność przedstawiciela i brak stanowiska Ministerstwa Finansów.
W czwartek posłowie, po dyskusjach o dacie wejścia w życie projektu całkowitego zniesieniu podatku od wydobycia niektórych kopalin, zgłoszonego przez Kukiz’15, odrzucili go. Wniosek o odrzucenie tego projektu już w pierwszym czytaniu zgłaszali posłowie PiS, ale przepadł on w głosowaniu, po części także głosami posłów PiS.
Komisja pracowała natomiast nadal nad projektem autorstwa posłów PiS, który przewiduje zmniejszenie podatku miedziowego o 15 proc. W trakcie prac nad projektem posłowie wprowadzili do niego poprawkę dotyczącą dnia wejścia w życie ustawy: według przyjętej przez komisję zmiany, przepisy ustawy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Komisja przyjęła projekt, który trafi teraz do drugiego czytania.
W trakcie prac kontrowersje wzbudzał brak stanowiska rządu do obu poselskich projektów dotyczących KGHM. Jak poinformował posłów przewodniczący komisji, "nie wpłynęło na piśmie stanowisko rządu w przedmiocie tego projektu ustawy, nie było też w przedmiocie projektu Kukiz’15".
Podczas prac komisji Ministerstwo Finansów reprezentowała jedna z dyrektorek departamentów. Przeciw takim pracom nad projektem protestowała gwałtownie m.in. posłanka PO-KO Krystyna Skowrońska, która przekonywała, że posłowie przed przyjęciem projektu powinni poznać stanowisko rządu.
Według opinii Biura Analiz Sejmowych do projektu "dane finansowe i majątkowe koncernu KGHM Polska Miedź SA nie uzasadniają obniżenia stawek podatku od wydobycia niektórych kopalin i nie potwierdzają tezy sformułowanej w uzasadnieniu projektu, że podatek ten ma istotny wpływ na straty spółki". "(Projekt - PAP) bierze pod uwagę przede wszystkim interes koncernu KGHM Polska Miedź SA, pomijając stan finansów publicznych, interes gospodarki i samorządu terytorialnego oraz propozycje rządowe wynikające z innych projektów ustaw" - napisano.
Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu państwa, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. Obniżenie podatku od niektórych kopalin o 15 proc. było jednym z punktów umowy, zawartej w woj. dolnośląskim między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Ponadto w ub. roku rząd przyjął projekt umożliwiający firmom wydobywczym dokonywanie darowizn w wysokości do 5 proc. wartości podatku od kopalin na rzecz lokalnych samorządów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.