W krótkim terminie złoty pozostanie stabilny przy kursie 4,30 za euro, wsparciem dla polskiej waluty mogą jednak okazać się lepsze dane z amerykańskiej gospodarki, które pobudzą apetyt na bardziej ryzykowne aktywa - oceniają ekonomiści w poniedziałek, 1 kwietnia. Ich zdaniem, na krajowym rynku długu możliwy jest niewielki spadek rentowności papierów skarbowych.
"Nasze oczekiwania na ten tydzień zakładają kontynuację stabilizacji wyceny złotego na poziomie 4,30 za EUR. Czynnikiem sprzyjającym utrzymywaniu notowań wokół 200-dniowej średniej ruchomej będzie oczekiwanie na dalsze losy brexitu oraz negocjacji handlowych USA-Chiny. Źródłem zmienności będą publikacje danych z amerykańskiej gospodarki, które w przypadku pozytywnych odczytów powinny sprzyjać utrzymywaniu kursu nieco poniżej bariery 4,30" - napisano w raporcie Banku Millennium.
"W naszej ocenie ubiegłotygodniowy ruch pary USD/PLN do poziomu 3,84 wyczerpał krótkoterminowy potencjał zwyżkowy. W tym tygodniu oczekujemy odreagowania ostatnich dość dynamicznych wzrostów. Czynnikiem, który może o tym zadecydować będą potencjalnie dobre dane z amerykańskiej gospodarki, które poprzez wzrost apetytu na ryzyko, powinny wspierać wycenę bardziej ryzykownych walut tj. euro, ale i złotego" - dodano.
W nadchodzących dniach z danych makro z USA inwestorzy poznają m.in. dane z amerykańskiego rynku pracy za marzec i wskaźnik ISM dla przemysłu i usług za ubiegły miesiąc.
Ekonomiści Millennium oceniają, że wpływ posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej na złotego będzie marginalny. Rynek jest zgodny, że w najbliższym czasie nie dojdzie do zmiany stóp procentowych w Polsce, a większość ekonomistów spodziewa się ich stabilizacji co najmniej do końca 2020 r.
Rynek długu Skarbu Państwa
"Utrzymanie ratingu Polski i perspektywy przez agencję Fitch wraz z dość ostrożnymi komentarzami dotyczącymi wpływu tzw. piątki plus na finanse publiczne, sprzyjać będzie niewielkiemu spadkowi rentowności w tym tygodniu. Apetyt na krajowy dług zwiększać mogą także poranne lepsze od oczekiwań dane PMI z krajowego przemysłu. Wydarzeniem tygodnia na rynku pierwotnym będzie przetarg zamiany długu" - napisano w raporcie Millennium.
W piątek agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-". Perspektywa ratingu pozostała stabilna. Agencja zrewidowała szacunek deficytu gg Polski na '20 do 2,8 proc. PKB z 2,2 proc. Jak wynika z komunikatu, Fitch oczekuje, że rząd będzie przestrzegać reguł fiskalnych UE i krajowej reguły wydatkowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.