Co najmniej 60 osób pracujących w nielegalnej kopalni złota na wyspie Celebes zostało przysypanych i znajduje się pod ziemią po tąpnięciu, do jakiego doszło we wtorek, 26 lutego - podała indonezyjska agencja ds. klęsk żywiołowych i katastrof. Wydobyto 13 osób.
Agencja podała w specjalnym oświadczeniu, że do godz. 5 nad ranem w środę, 27 lutego, czasu miejscowego (godz. 23 we wtorek w Polsce) na powierzchnię dzięki ratownikom wydostało się 13 osób. Znaleziono też ciało jednego górnika.
Indonesia mine collapse: Dozens buried by landslide in Sulawesi https://t.co/36CzAbGaIn
Złoto wydobywano na stanowisku w pobliżu miejscowości Bolaang Mongondow na północy wyspy Celebes.
- W momencie, gdy doszło do katastrofy, na miejscu pracowało kilkadziesiąt osób. W pewnym momencie podpory stropu i obelkowanie zaczęły padać w związku z niestabilnością gruntu i nadmiarem szybów - powiedział dziennikarzom rzecznik agencji ds. klęsk żywiołowych i katastrof, Sutopo Purwo Nugroho.
Nie ma informacji o rannych, ani wstępnej oceny szans na uratowanie pozostałych ludzi. Jak pisze agencja Associated Press, prawdopodobieństwo, że wiele przysypanych osób straciło życie, jest wysokie.
Celebes to górzysta indonezyjska wyspa na Oceanie Spokojnym. Wchodzi w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich. Jej powierzchnia obejmuje 174,6 tys. km kw. Jest jedenastą pod względem wielkości wyspą na świecie.
To nie pierwsza taka katastrofa w Indonezji. Z uwagi na rosnące ceny złotego kruszcu na rynkach światowych w ostatniej dekadzie wzrosło zainteresowanie poszukiwaczy złotem w nieczynnych, niebezpiecznych kopalniach, powodując w Indonezji coraz częstsze wypadki.
W tym 250-milionowym kraju prawie połowa mieszkańców musi przeżyć za mniej niż dwa dolary dziennie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.