W poniedziałek, 25 lutego, w Krakowie rozpoczęła się XXVIII Szkoła Eksploatacji Podziemnej - jedna z najbardziej prestiżowych dorocznych konferencji skupiających ekspertów z branży górniczej. Potrwa do środy, 27 lutego. - Szkoła zapowiada się wspaniale, jeśli chodzi o fekwencję. Cieszy to nas niezwykle, bo czujemy się potrzebni - powiedział w rozmowie z Trybuną Górniczą Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie.
Konferencja jest okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń na tematy związane z eksploatacją surowców.
- Nasze działania, jako Szkoły Eksploatacji Podziemnej, idą w kierunku pokazania, iż można analizować wiele scenariuszy górniczych i ekonomicznych, śledzić i analizować nakłady inwestycyjne i oceniać ich efektywność, śledzić i monitorować koszty działań, wdrażając nowe rozwiązania organizacyjne, techniczne i technologiczne, reagować na zminy geologiczno-górnicze i gospodarcze - powiedział Jerzy Kicki.
Sesje tematyczne zdominuje tematyka poprawy efektywności górnictwa w różnych obszarach jego funkcjonowania, od organizacji pracy kopalń poprzez roboty przygotowawcze, planowanie produkcji, eksploatację i elementy związane z likwidacją. Ciekawie zapowiada się debata nad projektem odmetanowania pokładów węgla, realizowanym przez PGNiG i Państwowy Instytut Geologiczny. Odbędzie się również sesja panelowa „Górnictwo wobec wyzwań COP24”, będąca nawiązaniem do grudniowej konferencji klimatycznej w Katowicach.
O nowoczesnych technologiach eksploatacji, budownictwie podziemnym i dobrych praktykach przy wykonywaniu zadań produkcyjnych mowa będzie drugiego dnia konferencji, we wtorek, 26 lutego. W godzinach popołudniowych w Teatrze im. Juliusza Słowackiego dojdzie też do zawarcia „Górniczego sojuszu po nowoczesność”. List intencyjny podpiszą przedstawiciele zarządów JSW, KGHM Polska Miedź oraz LW Bogdanka. Będzie też okazja do zapoznania się ze strategiami spółek górniczych.
We wtorkowy wieczór, podczas uroczystej Gali Konkursowej, ogłoszone zostaną wyniki konkursów im. prof. Bolesława Krupińskiego, Bezpieczna Kopalnia oraz studenckiego Turnieju Wiedzy Górniczej. Wręczone zostaną również wyróżnienia SEP 2019. Panelom dyskusyjnym i debatom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne, w tym spektakle i przedstawienia.
Trybuna Górnicza towarzyszy krakowskiej konferencji niemal od samego jej początku, pełniąc rolę patrona medialnego. Jest nim również portal netTG.pl Gospodarka i Ludzie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.