Zażalenie dotyczy postanowienia Prokuratury Okręgowej w Legnicy, która 15 kwietnia br. wydała decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie strajku ostrzegawczego z 11 sierpnia ubiegłego roku. Mimo, iż prokuratura uznała, że strajk ,,zorganizowany w KGHM Polska Miedź SA był nielegalnym w rozumieniu art. 26 ust. 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych", to jednak umorzyła śledztwo z powodu braku danych, dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.
W ocenie KGHM eksponowany jest pogląd, iż nie można uznać za trafną podnoszonej przez prokuratora argumentacji, uzasadniającej brak świadomości przedstawicieli związków zawodowych o nielegalności strajku. Serwis spółki - odwołując się do zebranego materiału dowodowego - wskazuje na kilka okoliczności. Po pierwsze, przedstawiciele związków zawodowych, podejmując decyzję o przeprowadzeniu akcji protestacyjnej, mieli świadomość jej nielegalności, lub przynajmniej na taką ewentualność się godzili. Po drugie, o nielegalności strajku pracownicy KGHM byli informowani przez pracodawcę przed jego rozpoczęciem i w trakcie trwania. Informację taką podawały oddziałowe radiowęzły, można ją też było przeczytać na dostępnych dla wszystkich tablicach informacyjnych. Po trzecie, organizatorzy akcji strajkowej bez wątpienia powinni mieć świadomość, czy ogłaszany strajk ma charakter legalny, czy nie.
Związkowcom w KGHM, którzy przeprowadzili niejeden spór zbiorowy i niejeden strajk, Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych jest znana jak mało komu. Trudno zatem uwierzyć, iż działali nieświadomie, czy nieumyślnie. W świetle tych argumentów decyzja prokuratury o umorzeniu postępowania wydaje się zupełnie niezrozumiała. Poza wyjaśnieniem kwestii, dotyczących błędów w ustaleniach faktycznych, KGHM wnosi również o przesłuchanie świadków - pracowników spółki, których zeznania do tej pory nie pojawiły się w materiale dowodowym, a z punktu widzenia istoty sprawy mają kluczowy charakter dla toku śledztwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.