WIG20 zakończył piątkową, 8 lutego, sesję spadkiem, a wśród blue chipów pozytywnie wyróżniały się akcje Cyfrowego Polsatu, które mocno rosły po propozycji głównego akcjonariusza dotyczącej wypłaty dywidendy. Spadający przez większą część sesji mWIG40 pod koniec notowań odrobił straty i zakończył dzień ponad 1-proc. wzrostem.
WIG20 na zamknięciu spadł o 0,73 proc. do 2.354,11 pkt, natomiast WIG stracił 0,23 proc. i wyniósł 60.280,51 pkt.
mWIG40 na zamknięciu piątkowej sesji zwyżkował o 1,10 proc. do 4.161,34 pkt., chociaż przez większą część dnia pozostawał poniżej poziomu z czwartku. sWIG80 wzrósł z kolei o 0,6 proc. i zakończył dzień ma poziomie 11.458,29 pkt.
- Tydzień kończymy spadkami na rynkach akcji, jednak nie są one tak duże jak w czwartek. W Polsce, wśród blue chipów bryluje Cyfrowy Polsat po informacjach o liście Zygmunta Solorza do zarządu i projekcie zmian polityki dywidendowej, która w nowej formie zakładałaby wypłatę dywidendy nawet w kwocie łącznej 1,8 mld złotych w ciągu najbliższych 3 lat - powiedział Piotr Jaromin, analityk rynków finansowych XTB.
- Ten tydzień na rynkach akcji był względnie spokojny, nawet jeśli uwzględnimy czwartkowe tąpnięcie. Przyszły tydzień może jednak przynieść pewne rozstrzygnięcia, co do trwających negocjacji handlowych, a na deser poznamy kolejne wieści w sprawie Brexitu z brytyjskiej Izby Gmin - dodał.
W ocenie maklerów nastroje na światowych rynkach pogorszyły się pod koniec tygodnia w związku z kolejną falą obaw o dalsze schłodzenie relacji handlowych pomiędzy USA a Chinami. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował, że przed 1 marca nie spotka się ze swoim chińskim odpowiednikiem. Jeśli do początku marca nie dojdzie do spotkania między głowami państw, USA podwyższą cła na chińskie towary o wartości 200 mln USD do 25 proc. z obecnych 10 proc.
Kurs Cyfrowego Polsatu wrósł na piątkowym zamknięciu o 5,4 proc. po tym, jak Zygmunt Solorz zaproponował, aby przez najbliższe trzy lata wypłacono akcjonariuszom łącznie co najmniej ok. 1,8 mld zł dywidendy, czyli ok. 0,93 zł na akcję. W ocenie analityków, Cyfrowy Polsat jest w stanie wypłacać takie dywidendy przy obecnym poziomie generowanej gotówki.
Wśród blue chipów najmocniej spadały w piątek papiery LPP (o 2,4 proc.), KGHM (o 2,2 proc.) oraz mBanku (o 2 proc).
Na szerokim rynku przy relatywnie wysokich obrotach mocno w górę poszły Idea Bank (o 32 proc.) Getin Holding (o 31 proc.) i Getin Noble Bank (o 27 proc.).
Przedstawiciele UOKiK poinformowali w czwartek na konferencji prasowej, że postępowania wobec Idea Banku, związane z naruszeniem interesów konsumentów przy oferowaniu obligacji GetBacku, zakończą się w ciągu "kilku najbliższych miesięcy".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.