System urządzeń przodkowych i pozaprzodkowych dla technologii drążenia wyrobisk korytarzowych z zastosowaniem specjalistycznego kombajnu urabiająco-kotwiącego dla kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostarczy firma Sigma. To efekt wielu miesięcy prac nad rozwiązaniami, które mają być uzupełnieniem wyposażenia przodka dla kombajnu Bolter Miner. W środę, 23 stycznia, w siedzibie JSW podpisano umowę w tej sprawie - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe spółki.
Kombajn urabiająco-kotwiący Bolter Miner, którego producentem jest Joy Global Komatsu został zakupiony w drugiej połowie ubiegłego roku. Nowa maszyna trafi do kopalni Budryk w Ornontowicach w czerwcu tego roku. To efekt wprowadzonego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej projektu „Samodzielna Obudowa Kotwowa”. Taki system jest tańszy i pozwoli na dużo szybsze drążenie wyrobiska. Używa się ich w najnowocześniejszych kopalniach głębinowych między innymi w USA i Australii. JSW będzie pierwszą spółką wydobywczą w polskim górnictwie, która zastosuje obudowę kotwową.
Częścią projektu „Samodzielna Obudowa Kotwowa” było powołanie zespołu, który opracował kompleks urządzeń zapewniających sprawną wentylację, odpylanie oraz wydajną odstawę urobku. System nowych maszyn będzie częścią wyposażenia kombajnu Bolter Miner. Polepszy efektywność pracy i zapewni najwyższe bezpieczeństwo załogi.
– Możemy śmiało mówić o przełomie w polskim górnictwie. Zespół projektowy stawił czoło wyzwaniu, zaprojektował i dostosował do wymogów ruchowych i bezpieczeństwa kompleks nowoczesnych urządzeń z wyposażeniem przodkowym i pozaprzodkowym – mówi Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Wprowadzenie nowego urządzenia dla górnictwa to efekt wielu miesięcy prac zespołu projektowego, w skład wchodzą pracownicy kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spółki JSW Innowacje oraz firmy Sigma, posiadającej ogromne doświadczenie w projektowaniu górniczych urządzeń.
- Dużym wyzwaniem w trakcie prac projektowych było wpasowanie urządzeń przodkowych w gabaryty kombajnu typu Bolter Miner, a także zaprojektowanie takiej odstawy urobku, która zapewniałaby chwilowy, duży odbiór urobku i w sposób bezawaryjny mogłaby być eksploatowana razem z kombajnem. Ten cel wynikał z potrzeby jak najbardziej efektywnego wykorzystania czasu pracy kombajnu – wyjaśnia Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje - lidera zespołu projektowego.
Urządzenie to kroczący przenośnik taśmowy z pomostową podawarką zaprojektowaną tak, aby przemieszczała się w ślizgach konstrukcji przenośnika kroczącego. Ponadto, konstrukcja przenośnika kroczącego pozwala na umieszczenie na niej zestawu aparaturowego, co w całości stanowi kompaktowy zestaw układu odstawy urobku.
- Sigma zawsze była firmą innowacyjną i chętnie angażujemy się w tak innowacyjne zadania. Współpraca z Jastrzębską Spółką Węglową i uczestnictwo w tym projekcie to dla nas nobilitacja. Od wielu lat spółki mówią o samodzielnej obudowie kotwowej, natomiast JSW - jako jedyna - postanowiła ją wprowadzić – mówi Paweł Hajduk, prezes Sigma SA.
Cała konfiguracja wyposażenia przodkowego i pozaprzodkowego zbiega się z terminem dostarczenia kombajnu Bolter Miner.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Na kwk Jankowice juz w latach 90 taki ustrojstwo bylo yno ze z kombajnym am 50. Zodno nowosc!!
Nie macie pojęcia o tej technologi a piszecie pierdoły
Na Kopalni Analuzja downo tymu tyż to było była ściana na podsadzka sucho i am 50 z zabudowanym dodatkowym silnikiem nad hydraulika i kotawiarką rozcinoł ta sciana obudowa na kotwy ,blachy na strop a na ocios siatka z płota i sztyle wszystko na tym wisiało ,szyny kolejki ruły ,strach było łazić wtedy wprowadziłi aparaty ucieczkowe au-9 do chodników powyzej 300m ,stare dobre czasy
Do Chest: kolejką podwieszaną, tak jak teraz na szynach tylko na specjalnych kotwach. W już zamkniętym GWK RF Niemiec nic nowego
Samodzielna obudowa kotwiowa byla stosowana pod koniec 20 wieku na kwk Rymer a potem po polaczeniu na kwk Chwalowice . System z Am 50 i kotwiarki reczne .Kotwiony byl caly chodnik podscianowy i dowierzchnia z e skzyrzowaniem. Dlaczego piszecie ze to nowosc w polskim gornictwie.?
Najważniejsze że będą płacić !
Chest tak samo jak odbywa się w Australii, USA, Chinach, Rosji, kiedyś w Anglii. Praktycznie na całym świecie gdzie już od dziesiątków lat w górnictwie węgla kamiennego stosuje się samodzielną obudowę kotwową.
Do kotwy będą specjalne mocowania do której będzie się zawieszać łańcuch piętnastkę i szyny czyli zamiast zawiesia na ringu będziesz wieszać na kotwie
25 lot tymu na KWK Zabrze już takie coś było i to z orginalnom AM 50 z zabudowanym osprzętem do kotwienia anie tym dziadostwem z Kostuchny.
jak nawali elektrycznie to beda stali 3 tygodnie ,,a elektryk wlozy tyle mostkow ze bedzie mosial upychac noga zeby domknac szafe
A dozur ze strachu będzie odbierał raporty z wlotu
Na plecach ludzi :-)
Będą kotwic zawiesia szyn
No jak ręcznie ;)
Ktoś mnie oświeci, jak będzie się odbywał transport materiału do samego przodka?