Eurozłoty pozostaje w konsolidacji, co w najbliższym czasie nie powinno się zmienić - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem, polskie obligacje pozostają pod wypływem czynników globalnych, a te nie są korzystne. Dodają, że najważniejsze dla rynku długu będą czwartkowe posiedzenie EBC i piątkowa aukcja MF.
"Na EUR/PLN obraz techniczny nie ulega istotnej zmianie. Nadal głównym trendem jest konsolidacja w przedziale 4,2737-4,3428, w ramach której można dostrzec wewnętrzną konsolidację z górnym ograniczeniem na 4,3059" - napisano w raporcie walutowym BM Alior Banku.
"Dla złotego ważne będą czynniki kształtujące eurodolara" - dodano.
Analitycy BM Alior Banku zaznaczyli, że spokojny przebieg poniedziałkowej sesji jest związany z dniem wolnym w USA.
"W kolejnych dniach ważne będą dane z rynku nieruchomości w USA za grudzień, a najważniejsze będą czwartkowe informacje z EBC: odbędzie się posiedzenie, a później konferencja prasowa" - napisali.
W czwartek EBC ogłosi decyzję ws. stóp proc., odbędzie się także konferencja prezesa banku Mario Draghiego. EBC w połowie grudnia podał szczegóły zasad reinwestycji zapadających papierów zakupionych w ramach programu QE, który wygaszono z końcem 2018 r. W sprawie stóp proc. EBC zapowiadał, że "podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej przez lato 2019 r."
W piątek w USA zostanie podana informacja o sprzedaży nowych domów w grudniu.
"Nie uważamy, by w tym tygodniu - wzorem poprzednich - miało dojść do zmiany trendu w notowaniach EUR/PLN. Za najbardziej prawdopodobny uważamy scenariusz kontynuacji trendu horyzontalnego ograniczonego poziomami 4,28-4,3050. Przy czym najbardziej prawdopodobna jest koncentracja notowań wokół dolnego ograniczenia wskazywanego przedziału" - napisano w raporcie Banku Millennium.
"Źródłami umiarkowanej zmienności będą doniesienia w sprawie brexitu, czy Europejskiej Banku Centralnego. Nie uważamy jednak, by najbliższe dni miały przynieść przełom tak w negocjacjach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jak i polityki pieniężnej w strefie euro, stąd spodziewana przez nas stabilizacja wyceny złotego" - dodano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.