W czwartek, 17 stycznia, Minister Energii powołał do składu rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Roberta Małłka - poinformował zarząd JSW w czwartkowym raporcie giełdowym nr 7/2019.
W komunikacie pt. "Powołanie Członka Rady Nadzorczej JSW S.A." podano, iż "w dniu 17 stycznia 2019 roku w godzinach wieczornych spółka otrzymała oświadczenie, zgodnie z którym Minister Energii, działając na podstawie § 15 ust. 13 Statutu Spółki powołał do składu Rady Nadzorczej Spółki z dniem dzisiejszym Pana Roberta Małłka (Małłek)".
Wyjaśnijmy, że przywołany przepis statutu JSW mówi o trybie powoływania i odwoływania członków Rady Nadzorczej przez Skarb Państwa. Stanowi on, że następuje to "w drodze oświadczenia składanego Spółce", zgodnie z ust. 12 tego samego paragrafu regulaminu (gdzie stwierdza się, że dopóki Skarb posiada w spółce co najmniej 34 proc. udziałów plus jeden głos, ma prawo powoływać i odwoływać połowę członków Rady Nadzorczej plus jeden).
Zarząd JSW poinformował też w czwartkowym komunikacie, że wymagane prawem informacje o nowym członku rady nadzorczej spółka przekaże później w odrębnym raporcie.
Z publicznie dostępnych informacji wynika, że Robert Małłek był członkiem zarządu w czeskiej spółce paliwowej Unipetrol (która należy do polskiego państwowego koncernu PKN Orlen). W marcu 2018 r. wraz z prezesem zarządu Unipetrolu został odwołany z piastowanej funkcji. W październiku zeszłego roku wszedł do rady nadzorczej spółki Lotos Asfalt. Wcześniej od 2009 r. do 2012 r. Robert Małłek był m.in. prezesem Stomilu Poznań SA. Zasiadał też przez rok w radzie nadzorczej Zakładów Chemicznych Police. Karierę w organach nadzoru rozpoczynał w 2001 r. w Zakładach Tytoniowych w Lublinie SA, potem był m.in. członkiem rad nadzorczych warszawskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (2003-2004), Oczyszczalni Ścieków Południe i wiceprezesem Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA (2006-2007).
W 2016 r. Robert Małłek (ur. w 1969 r.) odznaczony został przez prezesa IPN Krzyżem Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji antykomunistycznej z czasów PRL. W latach 1986-1989 był członkiem grupy opozycyjnej Świt Niepodległości, która działała na terenie warszawskich szkół średnich w ramach struktur Konfederacji Polski Niepodległej Obszar I Warszawa. Był jednym z redaktorów pisma podziemnego "Świt Niepodległości", a w jego mieszkaniu mieścił sie punkt kolportażu niezależnych wydawnictw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ale kwalifikacje !!!!