W środę, 19 grudnia, spółka JSW Koks w Grupie Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisały umowę na finansowanie budowy bloku energetycznego w Koksowni Radlin.
Pożyczka funduszu wyniesie 134 mln zł, a cała inwestycja kosztować będzie 220 mln zł - poinformowało Ministerstwo Energii.
Realizacja inwestycji spowoduje wykorzystanie energii ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych w przedsiębiorstwie. Energia elektryczna, jak i ciepło będą przeznaczone na potrzeby Koksowni Radlin, a nadwyżki sprzedawane będą odbiorcom zewnętrznym.@MinEnergii, @NFOSiGW, pic.twitter.com/6gfrFhslMW
Umowę podpisali Iwona Gajdzik-Szot (JSW Koks) i prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.
W uroczystości zawarcia kontraktu uczestniczyli m.in. Jerzy Kwieciński - minister inwestycji i rozwoju oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, który podkreślił:
- Projekt wpisuje się w politykę wspierania przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach poprzez promowanie wykorzystania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe - powiedział wiceminister energii.
- Od wielu lat obserwujemy bardzo silne oddziaływanie trendów technologicznych i biznesowych na sektor energii powodujące coraz szybsze i głębsze przeobrażenia. W konsekwencji proces ten przyczynia się do rozwoju nowoczesnej gospodarki - dodał Grzegorz Tobiszowski.
Głównym celem projektu jest poprawa środowiska naturalnego poprzez zwiększenie efektywności energetycznej w drodze zagospodarowania nadmiarowego gazu koksowniczego jako paliwa, minimalizując tym samym straty spowodowane bezużytecznym spalaniem gazu koksowniczego. Blok energetyczny będzie wytwarzał energię elektryczną w skojarzeniu z ciepłem użytkowym w procesie wysokosprawnej kogeneracji.
Zarówno energia elektryczna, jak i ciepło będą przeznaczone na potrzeby funkcjonowania Koksowni Radlin, a nadwyżki sprzedawane będą odbiorcom zewnętrznym w tym na potrzeby mieszkańców miasta Radlin.
Dodatkowym efektem realizacji inwestycji będzie poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz środowiskowego wizerunku przedsiębiorstwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.