19 listopada 2018 r. ruszył cykl 10 szkoleń dla 300 urzędników i strażników miejskich z terenu woj. śląskiego dotyczący metodyki wykrywania nielegalnego spalania i współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych. Szkolenie przeprowadzają eksperci z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla i Głównego Instytutu Górnictwa na zlecenie śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
W trakcie szkoleń pracownicy jednostek samorządu terytorialnego i straży gminnych województwa śląskiego dowiedzą się, między innymi, jak wyglądają poszczególne typy węgla oraz w jaki sposób prawidłowo pobierać próbki popiołu z pieca.
Każde szkolenie składa się z części teoretycznej i praktycznej, w trakcie której przeprowadzane są zajęcia z rozpoznawania typów węgla i pobierania jego próbek, pokazowy proces spalania w kotle oraz pokazujemy sposób pobierania próbki paliwa i popiołu do badań. Celem szkoleń jest podniesienie kompetencji osób dokonujących kontroli domowych kotłowni oraz kotłowni w małych zakładach, w których występują kotły o mocy do 1 MW. Szkolenia są realizowane w ramach europejskiego programu Life i potrwają do końca listopada br.
Przypominamy, w piecach nie wolno spalać wszelkich przedmiotów z tworzyw sztucznych, butelek, pojemników, toreb foliowych, zużytych opon i innych odpadów z gumy, odzieży i obuwia, elementów drewnianych pokrytych lakierem lub impregnowanych, sztucznej skóry, opakowań po farbach i lakierach, opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin, papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych. Natomiast dopuszczone do spalania są: papier, tektura, drewno, opakowania z papieru oraz odpady z gospodarki leśnej - kora, korek, trociny, wióry i ścinki.
Ekspertyza laboratoryjna pozostałości po spaleniu potrafi wykazać jednoznacznie, czy spalano niedozwolone „paliwa”.
Zdjęcia udostępnione przez ICHPW w Zabrzu i GIG w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.