Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy, w myśl której ma powstać Polska Agencja Geologiczna. Ma ona realizować strategie związane z polityką surowcową państwa, m.in. weryfikować złoża kopalin.
Jak podano w uzasadnieniu projektu ustawy, "obecnie zadania państwa w zakresie geologii, w tym inicjowanie, koordynowanie i wykonywanie zadań zmierzających do rozpoznania budowy geologicznej kraju (w tym prowadzenie prac o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej) wykonuje państwowa służba geologiczna". "Pełni ją Państwowy Instytutu Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy" - podano.
"Planuje się powołanie odrębnej, wyspecjalizowanej agencji wykonawczej, która będzie pełniła państwową służbę geologiczną, posiadając szersze niż obecnie zadania i kompetencje" - poinformowano.
"Podmiotem tym będzie Polska Agencja Geologiczna (PAG), działająca na podstawie odrębnej ustawy. Będzie ona narzędziem niezbędnym do prowadzenia Polityki Surowcowej Państwa, inicjującym działania do dokładniejszego rozpoznania geologicznego kraju oraz zapewnienia wiarygodnej oraz pełnej informacji geologicznej" - poinformowano.
Jak zaznaczono w uzasadnieniu ustawy, "pracownicy PAG nie będą objęci pragmatyką zawodową naukowców (m.in. koniecznością pracy naukowej oraz uzyskiwania kolejnych stopni naukowych)".
Poza zadaniami państwowej służby geologicznej, PAG będzie m.in. realizowała strategie i programy związane z polityką surowcową państwa, weryfikowała zasoby złóż kopalin, monitorowała rozwój nowych technologii w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż. Ma także zajmować się pozyskiwaniem i przeróbką surowców mineralnych, rekultywacja gruntów po działalności górniczej czy przetwarzaniem odpadów w celu odzysku surowców mineralnych.
Do nowych zadań PAG ma należeć prowadzenie działalności edukacyjnej, informacyjnej i promocyjnej w zakresie geologii oraz racjonalnej gospodarki zasobami przyrody nieożywionej, w tym nadawanie certyfikatów geoparkom. Ma także reprezentować polski interes gospodarczy i naukowy w dziedzinie geologii i weryfikować wyceny informacji geologicznej.
PAG, zgodnie z projektem, ma zajmować się także rekultywacją i zagospodarowaniem gruntów Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych lub jednostek samorządu terytorialnego, przekształconych w wyniku robót geologicznych lub górniczych.
Polska Agencja Geologiczna ma tworzyć spółki kapitałowe w celu poszukiwania, rozpoznawania lub wydobywania kopalin ze złóż lub w celu rekultywacji lub zagospodarowania zrekultywowanego gruntu. Ma także nabywać lub obejmować akcje lub udziały w spółkach kapitałowych, których przedmiotem działalności jest poszukiwanie, rozpoznawanie lub wydobywanie kopalin ze złóż.
"Ponadto PAG przejmie wszystkie zadania państwowej służby hydrogeologicznej wynikające z ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne" - poinformowano w uzasadnieniu projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Co za bredenie. Znowu najgorszy GGK w historii kraju 'błysnął'. Nie zrobił nic przez 3 lata: koncesje leżą, praktycznie nie są wydawane, za publiczne pieniądze lata na jamajkę i bredzi o miliardach z oceanów. Nie umie zrobić nic porządnie, u siebie w ministerstwie ma totalny bałagan, co potwierdził audyt wewnetrzny MŚ. no tragedia. jeden z najgorszych (vice)ministrów w tym rządzie
Kompletny bubel prawny kryjący się za kilkoma wzniosłymi zdaniami. Krytyka ze strony wszelkich środowisk geologicznych i często prawniczych jest MIAŻDŻĄCA. GGK Orion wije sobie gniazdko na stanowisku prezesa PAG za ciężkie pieniądze podatników (400 mln w pierwszym roku). Po TRUPACH A DO CELU [...] ma głęboko [...] wszelkie konsultacje społeczne. Pewnie TORUŃ potrzebuje więcej kasy.