Piątek, 7 grudnia, był ostatnim dniem obchodów barbórkowych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W tym dniu, w murach jednej z najlepszych polskich uczelni, fetowano nie tylko stulecie jej istnienia, ale również ćwierćwiecze Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Poranną sesję jubileuszową „25 lat JSW – 100 lat AGH”, która oprócz władz uczelni zgromadziła przedstawicieli spółek węglowych i firm górniczych otworzył prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.
- Spotykamy się w samym sercu uczelni. To tutaj 4 października tego roku uroczyście zainaugurowaliśmy setny rok akademicki rozpoczynając tym samym obchody stulecia AGH.
To dobry czas i dobre miejsce, aby uwieńczyć również obchody 25 lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 1 kwietnia 1993 r. sąd rejonowy w Katowicach wpisał JSW do rejestru handlowego. Na dzisiejszej sesji jubileuszowej posłuchamy o tym, jak JSW wygląda dzisiaj, jakie ma plany na najbliższe lata i kolejne dekady – powiedział prof. Cała.
Prezes JSW Daniel Ozon, zaznaczył, że przed spółką i całym polskim górnictwem stoi bardzo dużo wyzwań. Wyraził nadzieję, że uda się je rozwiązać właśnie dzięki współpracy z naukowcami i absolwentami uczelni.
- Przed polskim górnictwem i naszą spółką węglową jest mnóstwo wyzwań. O tych wyzwaniach, mnie jako osobie, która nie jest absolwentem AGH czy Politechniki Śląskiej w Gliwicach, czasami może z łatwością się mówi. Mogę po prostu poprosić kolegów inżynierów, żeby je rozwiązali. Wierzę, że wyzwania, przed którymi stoimy, w dużej mierze da się rozwiązać. Chciałbym, żeby nasza współpraca wzniosła się na wyższy poziom i była jeszcze bliższa. Bez tych rozwiązań ciężko będzie się nam mierzyć z rzeczywistością w najbliższych dekadach, a bez przemysłu surowcowego nie ma rozwoju świata. Natomiast miejsc, w których te surowce się wydobywa już nie ma. Będzie coraz trudniej – powiedział prezes Ozon.
Wśród wyzwań wymienił m.in. konieczność przygotowania się do czasu dekoniunktury. Przemysł wydobywczy funkcjonuje w cyklach koniunkturalnych, więc nie ma się co łudzić, że gorsze czasy znów przyjdą. Takim mechanizmem będącym poduszką finansową na czas dekoniunktury ma być utworzony przez spółkę Fundusz Stabilizacyjny.
- Dzisiaj mamy walne zgromadzenie akcjonariuszy, które mam nadzieję udzieli nam zgody, żeby Fundusz Stabilizacyjny rozwijał się dalej. Chcemy jeszcze w grudniu przekazać kolejne 300 mln zł na drugą nogę funduszu, czyli fundusz inwestycyjny. Wszystko po to, żeby nas chronić i dawać źródło dalszego rozwoju – argumentował szef JSW.
Prezes Ozon zwrócił też uwagę na konieczność zwiększenia produkcji oraz efektywności.
- Dzisiaj Europa importuje 40 mln t węgla koksującego. Nasza produkcja węgla koksującego, która wynosi ok. 12 mln t zaspokaja ledwo 20 proc. popytu europejskiego. Impuls, żeby wydobywać więcej, dają nam sami klienci. Wolą nasz produkt niż czekać 45-60 dni na węgiel z Australii. Stąd nasz strategia poszerzania bazy zasobowej, której efektem ma być zwiększenie produkcji z obecnych 15 do 18 mln i zwiększenie udziału węgla koksującego do 85 proc. - powiedział.
- Bardzo ważne jest również poprawa efektywności. Każdego roku kopiemy coraz głębiej, musimy się mierzyć z wysoką temperaturą i większym ciśnieniem. Wyzwaniem jest to, że w Mozambiku czy Australii koszt wydobycia jednej tony węgla wynosi 40 dolarów, podczas gdy u nas to 90-100 dolarów. Póki, co logistyka i lokalizacja, czyli te 45 dni transportu, daje nam 50 dolarów korzyści. Jednak nie zawsze tak będzie i do tego musimy się przystosować – dodał.
Następnie uroczystość przeniosła się do sali 220. Wyremontowana nowoczesna sala, stworzona z kilku pomieszczeń, to od 7 grudnia Aula JSW. Remont został ufundowany przez górniczą spółkę.
- To nowa sala na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii AGH. Efekt państwo widzą: nowa, jasna, lekka, przestronna sala sygnowana logiem JSW oraz logiem naszego wydziału. Wszystko w białych jasnych kolorach, po to żeby było nam łatwiej, lżej i przyjemniej obradować, mieć tutaj posiedzenia rady wydziału, seminaria czy konferencje. Salę tę zawdzięczamy wieloletniej współpracy z JSW – zaznaczył prof. Cała, podczas uroczystego otwarcia Auli JSW.
- Cieszę, że mamy dzisiaj możliwość otwarcia tej sali. Jak się tutaj wchodzi, to przychodzą do głowy dwie myśli – jest optymistycznie i ekologicznie. Mam nadzieję, że w tej sali będzie kształciło się wielu studentów, którzy później u nas w spółce znajdą pracę – powiedział prezes Ozon.
Kolejnym punktem obchodów było uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika.
- Górnictwo było jest i będzie nadal ważnym elementem gospodarki w Polsce i na świecie. Trudno bowiem wyobrazić sobie rozwój naszej cywilizacji bez surowców – węglowodorów, surowców chemicznych, budowlanych. Węgiel stał się w ostatnim czasie synonimem brudnej energetyki, mimo że produkcja energii elektrycznej emituje tyle samo gazów cieplarnianych co hodowla bydła – zaznaczył podczas posiedzenia prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH.
Podczas posiedzenia dziekan Wydział Górnictwa i Geoinżynierii po raz ósmy wręczył również honorowe wyróżnienia przyznawane osobom, które swoją pracą i postawą przyczyniły się do rozwoju górnictwa. W tym roku laureatami „Kryształowych Barbórek” zostali prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek oraz prezes JSW Daniel Ozon.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.