Górnictwo polskie to coś więcej niż tylko tradycje; to nie tylko historia, lecz przede wszystkim teraźniejszość. Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników centralnych uroczystości z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie. Natomiast premier Mateusz Morawiecki w swoim liście podkreślił, że polski przemysł wydobywczy stanowi napęd energetyczny polskiej gospodarki.
Słowa prezydenta, podczas wtorkowych uroczystych obchodów święta górników w Bełchatowie - gdzie centralę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - odczytał minister z Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.
Głowa państwa podziękowała górnikom za ich zaangażowanie i profesjonalizm w wykonywaniu trudnych i odpowiedzialnych zadań. Według niego, barbórkowe uroczystości są wyrazem przywiązania do dostojnej tradycji pielęgnowanej od wieków.
"Etos wytrwałej, rzetelnej pracy zajmuje szczególne miejsce w życiu mieszkańców regionów górniczych, zwłaszcza Śląska" - podkreślił.
Cieszy się, że tradycje barbórkowe zostały uhonorowane wpisaniem na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest przekonany, że zasługują one na ochronę, zachowanie i przekazanie kolejnym generacjom.
Prezydent przypomniał, że tym roku "świętujemy stulecie odzyskanie przez nasz naród suwerennego państwa". Zwrócił uwagę, że obchody trwać będą przez kolejne lata, a przyszły rok został ustanowiony - Rokiem Powstań Śląskich, dla uczczenia trzech bohaterskich zrywów, dzięki którym znaczna część Górnego Śląska została w 1922 roku ostatecznie włączona w granice odradzającego się państwa polskiego.
"Ufam, że będzie to okazja do złożenia hołdu wszystkim górnikom zasłużonym w zmaganiach o wolną ojczyznę" - napisał w liście.
Zdaniem prezydenta górnictwo polskie to jednak coś więcej niż tylko tradycje; to nie tylko historia, lecz przede wszystkim teraźniejszość.
"Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych kopalinach są bowiem i zdającej się przewidzieć perspektywie, pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski" - napisał.
Według niego węgiel stanowi źródło istotnych wartości społecznych ekonomicznych i cywilizacyjnych. Wiąże się też obecnie z czystymi technologiami, których rozwój budzi olbrzymie nadzieje i oczekiwania z punktu widzenia całościowej wizji bezpieczeństwa energetycznego kraju i utrzymania wysokiej konkurencyjności gospodarki narodowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Trzeba wspierać rodzimy przemysł...
Jeżeli tak kochacie Śląsk to dlaczego niszczycie kopalnie , dlaczego robicie wszystko aby na górników trwała nagonka sami sugerujecie że każdy Polak dopłaca do górnictwa zwykłe zakłamanie