Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Imponujący wynik górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej
13 maja 2021
Mijają trzy lata od katastrofy w ruchu Zofiówka
5 maja 2021
Okrzeszyński worek węgla i uranu
3 maja 2021
Sztuczne dno „ósemki”
2 maja 2021
Święto na długie lata zagarnięte przez komunistów
1 maja 2021
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
23 listopada 2018 Polska Agencja Prasowa

Deputaty: w drugim czytaniu posłowie za rządowym projektem o rekompensatach

W drugim czytaniu w jednej z poprawek uwzględniono interesy grupy sierot po górnikach, które skończą wkrótce naukę w szkołach lub 25 lat i z tego powodu w przyszłym roku mogłyby utracić prawo do rekompensat
fot: Bartłomiej Szopa

Kluby poselskie poparły w czwartek, 22 listopada, rządowy projekt ustawy, przewidujący wypłatę 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla dla ok. 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy - w tym dla wdów i sierot po górnikach.

W czwartek wieczorem w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego. Podczas drugiego czytania nie wniesiono poprawek do projektu; wcześniej poprawki przyjęła natomiast sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa.

W imieniu komisji przyjęcie projektu z jej poprawkami zarekomendowała Sejmowi pos. Ewa Kozanecka (PiS). Przedstawiciele klubów poselskich poparli projekt.

- Ta ustawa jest bardzo dobra, oczekiwana. Mamy możliwość naprawić to, co zepsuła poprzednia ekipa; ekipa zabrała - my oddajemy i przywracamy sprawiedliwość - mówił poseł PiS Grzegorz Matusiak.

Ustawę - jak zadeklarował poseł PO Krzysztof Gadowski - poprze także Platforma Obywatelska. Według posła, ustawa naprawia jednak nie działania poprzedniej ekipy, ale - jak mówił - "ustawę z 12 października 2017 roku, w której Sejm zapomniał o tych najbardziej potrzebujących, o osobach, które utraciły swoich mężów i ojców na stanowisku pracy w kopalni". Poseł Gadowski krytykował trwałą likwidację deputatów węglowych oraz zapis, zgodnie z którym rekompensaty mają być wypłacane od 1 czerwca przyszłego roku, zamiast wcześniej.

Strona 1 z 2
1
2

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

Google-ad id 26
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (14) pokaż wszystkie
 • Emil 5 grudnia 2018 11:22:19
  Profile Avatar

  Polityka rządów po 90 roku, polegała na likwidacji wielkich zakładów, stocznie, rozczłonkowanie PKP, Ursus, itd. ( żaden rząd nie chciał uzdrowienia tylko likwidacji ) Jak myślisz dlaczego, ano dlatego że takie wielkie załogi potrafiły rozwalić PRL. W razie kłopotów władzy, wielkie załogi mogły poderwać ludzi do buntu. Jednak są w błędzie, przykład Francji to pokazuje. No i jeszcze skłócenie społeczeństwa ( przykład górnictwa ) to jest im potrzebne, napuszczanie przez polityków, ich media jednych na drugich. Dużo można opowiadać, ale po co, Kiedyś oglądałem film: Fahrenheit 451, wtedy wydawał się absurdem, Teraz widzę że to przyszłość całkiem realna. Pozdrawiam

 • Piotr 4 grudnia 2018 20:31:34
  Profile Avatar

  Dziesiątki razy oddłużano górnictwo kosztem całego społeczeństwa i tak dalej to samo brak rentowności. Węgiel to towar jak każdy inny więc się nim handluje i importuje, jakby w Polsce węgiel był stosunkowo tani i dobrej jakości to nie trzeba byłoby go sprowadzać. Prywatne 3 kopalnie w Polsce mają rentowność, a Państwowe nie dziwnym przypadkiem. W latach 90 zamknięto PGRy, które żywiły naród czyli teoretycznie w Polsce powinna nastąpić klęska głodu, a tu wręcz odwrotnie jedzenie wyrzuca się do śmietników. Pozdrawiam Panie Emil ale jako jeden z nielicznych z tej braci górniczej wykazujesz zainteresowanie przyczynami i historią tego stanu rzeczy w górnictwie, chociaż częściowo masz rację ale tylko częściowo.

 • Emil 3 grudnia 2018 22:14:18
  Profile Avatar

  Co do stanu na dziś, jest pozamiatane. Jednak do stanu takiego doprowadził rząd. Gdybyś hodował kury nioski, podnieśli by Tobie ceny za paszę, podatki o kilkaset procent a jajka sprzedawałbyś po nie zmienionej cenie. Było by to możliwe? Taka sytuacja by Cię uziemiła w miesiąc,a w przeciągu paru lat doprowadziła do ogromnych długów. Dodając do tego złodziejskie zarządzanie górnictwem, rozkradanie majątku przez ZZ,. Sztuczne zadłużenie powodowało brak inwestycji, rabunkową eksploatację złóż. Ciągnie się to do dziś, a doprowadziło do takiej ilości likwidacji za rządów pożal się Panie Boże solidarności (AWS). Co do węgla, można go czysto spalać, pomijam zamknięcie kopalń z węglem klasy 35, 36, 37. dlatego że to już czysty bandytyzm. Najgorsze w tym to że będziemy od Rosjan przez długie lata go importować. W kapitalizmie nie ma słowa zlituj, to jest walka, o rynki. A tak jeszcze zapytam, jak to się ma do zdania naszych rządzących, krzyczą embargo na Rosjan, a dolary im cisną. Za to mamy jabłuszka prawie za darmo, nic tylko się cieszyć.

 • Piotr 3 grudnia 2018 13:49:15
  Profile Avatar

  Emil w obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej muszę być zdecydowanie przeciwny górnictwu, bo Państwo okrada mnie narzecz górnictwa w różnych formach. Co do lat 90 masz rację z tą sytuacją, trzeba było prywatyzować wtedy i restrukturyzować część kopalń ale ogromny sprzecie społeczny (pracownicy kopalń, firmy około górnicze) i zwiazkowcy do tej pory bronią tego złodziejskiego stanu obciążającego resztę obywateli spoza górnictwa, tak aby tylko było państwowe, dalej przynosiło straty i dopłacano do tego dziadostwa. Doskonale orientuje się od lat jak sprawa polskiego górnictwa wygląda więc bronię siebie i reszty logicznie myślących.

 • Emil 30 listopada 2018 20:15:33
  Profile Avatar

  Zadam pytanie kogo Kolego @Obywatel, kogo tu bronisz, tych co Polskę sprzedali za drobne, wygonili z ojczyzny miliony naszych rodaków, za chlebem, kim Q ty jesteś. Chyba tubą niejakiego krzyżaka z Torunia, przyjdzie czas i na niego. Mam nadzieje że wieki Polskę nie będzie gnębił.

 • Emil 30 listopada 2018 13:00:27
  Profile Avatar

  @Obywatel. No ja myśleć i czytać potrafię. Do stanu górnictwa w latach 90 doprowadziła Washington Consensus I Bank Światowy tzw. ' Terapia Szokowa ' plany niejakiego Balcerowicza tak naprawdę J. Sachsa. Uwolniono ceny, jednak węgla ceny zamrożono, o nich decydował rząd, co doprowadziło do ogromnego zadłużenia się górnictwa. Polska była jednym z największych eksporterów węgla, co pewno ' bardzo się podobało ' konkurencji z USA, Rosji na czele. Propaganda rządu dotarła do polaków, dopłacamy do tych nierobów. Dlaczego nie pozwolono na sprzedaż kopalń Czechom, parę chcieli kupić. Można by dużo pisać, ale ręce opadają.

 • Obywatel 30 listopada 2018 10:15:57
  Profile Avatar

  Emil pomyśl w końcu import z Rosji jest bardzo słuszny, bo węgiel jest tańszy i nieobciąża społeczeństwadopłatami do naszego górnictwa w róznych formach. Niemcy to bogaty kraj i importuje z Rosji ponad 50 mln ton wegla kamiennego , a u siebie zlikwidował głębinowe górnictwo węglowe bo poprostu jest nieopłacalne. My importujemy w tym roku rekord ok. 17 mln ton, bo nasze górnictwo jest niewydolne i nieopłacalne. Od 1990 roku zlikwidowano ponad 80 kopalń wegla kamiennego i jakoś wielkiej tragedi z tego powodu nie ma nie trzeba tego poprostu dotować. Banki to inna kwestia, są one prawie wszystkie prywatne i niedopłacasz do nich złotówki w przeciwieństwie do państwowych kopalń. Więc bardzo proszę nie ucz mnie myślenia i poczytaj trochę np. raport NIK o górnictwie, likwidacja górnictwa na zachodzie itd.

 • Emil 29 listopada 2018 08:53:50
  Profile Avatar

  @Obywatel, takich ludzi myślących jak Ty jest masa w Polsce. Wystarczyło by zdjąć haracze jakimi kopalnie są obciążone. No tak zlikwidować wydobycie u nas i kupować węgiel od ' ukochanej ' Rosji. Taka jest polityka obecnej ' władzy ' Sprawdź jak wzrósł import od naszych braci ze wschodu, a co tam mamy na nich pracować, takie Twoje myślenie? Wykończyć można nawet banki obecnie masz namacalny przykład, ale komu to służy, na pewno nie polakom, Polsce, jedynie finansjerze ze wschodu i zachodu, i reprezentantów ich interesów w naszym kraju.

 • Obywatel 28 listopada 2018 11:32:48
  Profile Avatar

  Nikt z was i waszych górniczych rodzin nie powinien dostać ani złotówki, bo nigdy tego węgla ekonomicznie nie wypracowaliście na tych waszych kopalniach strat.

 • olo 26 listopada 2018 14:16:31
  Profile Avatar

  Zaraz barbórka sie będą bawic a nas niestety związki wydymały

 • Emil 25 listopada 2018 19:39:14
  Profile Avatar

  Dodam jeszcze pracownicy PKP deputat węgla mają, a ryle tacy jak ja ( emeryt po 2015) g...no maja. Brawo ZZ wszelkiej maści!!! Obecni pracownicy dostaną to samo, BRAWO ZZ wszelkiej maści na czele ZZ Solidarność!!!

 • metaniarz 23 listopada 2018 09:47:51
  Profile Avatar

  Zrozumcie wreszcie że związki mają wszystkich górników głęboko w d.... Im potrzebni są naiwni frajerzy, którzy płacą składki. Związkowcy bez żadnych skrupułów sprzedali już dawno górników za swoje przywileje. Przykladem są Makoszowy, gdzie związkowcom zaliczono pracę w związkach do pracy górniczej i poszli sobie na urlopiki górnicze.

 • Obserwator cyrku 23 listopada 2018 09:17:39
  Profile Avatar

  Emil - związkowcy dostali właśnie łapówkę w postaci zrównania ich oddelegowań z czystą pracą dołową, co pozwala im na emeryturę po praktycznie całej karierze spędzonej w biurach związku. A tymczasem emeryci 2015+ 'oddali' węgiel właśnie przez miękkie stanowisko związków w tej sprawie. Nam Tobiszowski wmawia, że to byłaby niedozwolona pomoc publuczna, tymczasem tę pomoc dla górnictwa klepnęli na kolejne 5 lat. Nikt nie żąda tej kasy od państwa. Nam deputat zabrała kopalnia,a nue skarb państwa i kopalnia powinba oddać.

 • Emil 23 listopada 2018 08:40:55
  Profile Avatar

  No tak emeryci po 2015 dostaną guzik. Dziwi mnie postawa związków zawodowych, przecież sprawa dotyczy obecnych pracowników. Po przejściu na emeryturę nic nie dostaną. No tak tu jest PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ, p. Duda kręci lody z nimi myśląc że przygarną go do koryta jak jego poprzednika, wstyd panie przewodniczący.

 • EJPBC
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Imponujący wynik górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej
13 maja 2021
31586
Kombajny kolosy - potężne, wydajne i rodzime
8 maja 2021
14389
Na poziomie 1050 w kopalni Budryk doszło do wypadku
11 maja 2021
13715
Duża aktywność na frontach robót w kopalniach PGG
12 maja 2021
8838
Części ruchu Jastrzębie trafi do SRK
11 maja 2021
7116
Nowe kopalnie w województwie podkarpackim
11 maja 2021
6223
Dłuższy byt nieczynnych kopalń
8 maja 2021
5864
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Twoje urządzenie:
Partnerzy portalu