Do połowy grudnia eksperci ZUS z Chorzowa, Rybnika i Zabrza będą udzielać konsultacji w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej. W sumie odbędzie się 14 spotkań, podczas których górnicy będą mogli uzyskać informacje na temat świadczeń wypłacanych przez ZUS - poinformowała portal nettg.pl Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.
- Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem pracowników Polskiej Grupy Górniczej, bowiem to wyjątkowa okazja by bez pośpiechu, na terenie kopalni, porozmawiać z ekspertami z zakresu emerytur górniczych, rozwiać swoje wątpliwości oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące górników pytania - poinformował Dyrektor Departamentu Wynagrodzeń Przemysław Praus.
PGG to największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie oraz największy producent węgla kamiennego w UE. Zatrudnia blisko 40 tysięcy pracowników, a kopalnie wchodzące w skład Grupy znajdują się na terenie całego województwa śląskiego. Stąd też zaangażowanie aż trzech oddziałów ZUS, na których terenie działają poszczególne zakłady wydobywcze. Zgodnie z harmonogramem w siedmiu kopalniach: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy, Piast, Ziemowit i Bolesław Śmiały dyżurować będą ekspertki z ZUS z Rybnika, w sześciu: Bielszowice, Halemba, Pokój, Mysłowice-Wesoła, Murcki-Staszic i Wujek - obsługiwać będą specjaliści z chorzowskiego ZUS, natomiast w kopalni Sośnica - przedstawiciele ZUS w Zabrzu.
Przedsiębiorstwa działające w branży górniczej wymagają od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nieco odmiennego podejścia i przygotowania oferty „uszytej” specjalnie na potrzeby górników. Jak wiadomo, dla tej grupy zawodowej przepisy przewidują odmienny sposób przyznawania prawa i ustalania wysokości emerytur, dlatego zespół ekspertów ZUS zasilą specjaliści od emerytur górniczych, którzy udzielą porad w tej właśnie dziedzinie.
Pierwsze konsultacje już się odbyły się w kopalni Bielszowice i Chwałowice.
- Zakres pytań był bardzo szeroki i nie ograniczał się jedynie do emerytur górniczych. Obejmowała zagadnienia zarówno te dotyczące typowo pracy górniczej i uprawnień do emerytury górniczej, ale pojawiały się też takie ciekawostki, jak zapytanie, czy strażak pobierający emeryturę dla służb mundurowych może otrzymać emeryturę z ZUS, o samego pracodawcę - czy może się uchylać od skompletowania wniosku o emeryturę górniczą, czy ubezpieczony może złożyć go sam, a nawet czy będą jeszcze uruchomione urlopy górnicze - relacjonuje Bogusława Ryć z rybnickiego ZUS.
Jednak jak relacjonują ekspertki, większość pytań koncentrowała się na emeryturach dla górników, w tym uzyskania informacji, czy każde chorobowe należy odpracować, aby otrzymać emeryturę górniczą bez względu na wiek, czy ewidencję zjazdów pod ziemię, w celu zaliczenia przynależności do drużyny ratowniczej osobie dozoru można prowadzić sobie samemu oraz zasady zaliczania pracy na stanowiskach dozoru ruchu. Konsultacje cieszyły się zainteresowaniem ze strony pracowników, chcieli z nich skorzystać również ci, którzy w tym czasie zjechali pod ziemię.
- Jako ciekawostkę możemy podać, że kilku górników z kopalni w Chwałowicach, którzy z powodu pracy nie mogli przyjść osobiście, zadzwoniło z dołu kopalni z pytaniami i odpowiedzi były przez nas udzielane telefonicznie - mówi Iwona Małczak-Świerczyńska z rybnickiego ZUS.
Przed ekspertami z trzech oddziałów ZUS w województwie śląskim kolejne spotkania, które potrwają aż do 14 grudnia.
Z 14 spotkań aż połowa odbędzie się na obszarze rybnickiego oddziału ZUS.
- Widząc duże zapotrzebowanie na taką informację Oddział ZUS w Rybniku, jeszcze przed Barbórką, uruchamia dla górników i ich rodzin specjalną infolinię. 19 listopada, dzwoniąc pod nr 502 009 172, będzie można uzyskać poradę i wskazówki w zakresie emerytur górniczych. Koszt połączenia według umowy klienta z operatorem - zapowiada Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.
W galerii: Konsultacje dla pracowników PGG z udziałem ekspertów ZUS (zdjęcia: ARC/PGG).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Porady? Siedzą tam do 14stej . O tej godzine sporo zainteresowanych stoi pod szybem i czeka na wyjazd. Dziękuje wszystko w temacie
Dlaczego nie podajecie terminów tych spotkań na poszczególnych kopalniach? Czyżby chodziło tylko o rozgłos medialny a nie konkretną pomoc dla pracowników? Potem napiszecie, że spotkania się odbyły ale nie było za dużo chętnych do konsultacji. ZUS Rybnik ma mieć najwięcej spotkań chyba ze względu na to, że stwarza najwięcej problemów pracownikom składającym dokumenty.