Kopalnia Wapienia Czatkowice w gminie Krzeszowice, jako przykład dobrych praktyk w zakresie użytkowania terenu na różnych etapach działalności górniczej, stała się miejscem krajowych warsztatów międzynarodowego projektu MinLand. Wydarzenie zorganizował Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN z Krakowa.
- Projekt MinLand realizowany jest w ramach Programu Ramowego Badań i Innowacji Horyzont 2020 - poinformowała portal netTG.pl Monika Tańska z KW Czatkowice. - Koordynowany jest przez Szwedzką Służbę Geologiczną i angażuje partnerów wielu krajów europejskich. W projekcie uczestniczą reprezentanci środowiska geologicznego, organów nadzoru górniczego, władz samorządowych odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne, przemysłu oraz instytucji naukowych.
Jedynym reprezentantem Polski jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. I to naukowcy z tej placówki zgłosili Czatkowice jako przykład dobrych praktyk w zakresie użytkowania terenu.
- Wybór kopalni jest jak najbardziej zasadny, gdyż głównym celem projektu jest wypracowanie wytycznych optymalnych powiązań polityk surowcowych i planowania przestrzennego, dla wsparcie efektywnego i zrównoważonego procesu koncesyjnego - dodała Monika Tańska.
W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych i powiatowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Wyższego Urzędu Górniczego oraz Zespołu Parku Krajobrazowego Województwa Małopolskiego. Zaprezentowano założenia i cele projektu. Przedstawiono przykłady uzyskania koncesji w trudnych warunkach społecznych w Finlandii, czy też funkcjonowania na obszarze Natura 2000 podziemnej kopalni rud miedzi i cynku w Portugalii.
Jednak szczegółowo został omówiony przypadek złoża Czatkowice. Jego eksploatacja odbywa się na terenach Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie i w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Natura 2000 oraz rezerwatu przyrody.
Przedstawiciele kopalni zaprezentowali doświadczenia z procesu uzyskiwania decyzji koncesyjnej, zezwalającej na wydobywanie w tak szczególnych i wrażliwych warunkach przyrodniczych. Prezentacja wywołała ożywiona dyskusję. Uczestnicy zwiedzaili też odkrywkę. Warsztaty odbyły się 8 października br.
Kopalnia Wapienia Czatkowice jest odkrywkowym zakładem górniczym, eksploatującym wysokiej jakości wapienie. Mają one szerokie zastosowanie w przemyśle energetycznym, hutniczym, budowlanym, wapienniczym, cementowym, cukrowniczym, w drogownictwie oraz przemyśle paszowym. Wyliczono, że ich zasosowanie jako sorbentów pozwala wyeliminować emisję 140 mln m sześc. SO₂ w roku.
Kopalnia Wapienia Czatkowice wchodzi w skład Grupy Tauron.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.