Dzisiaj w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach obraduje Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Tematy to m.in. import węgla i przedłużenie pomocy publicznej dla górnictwa.
Podczas posiedzenia zespołu zostanie omówiona bieżąca sytuacja w branży górnictwa węgla kamiennego, przebieg negocjacji w sprawie układów zbiorowych pracy. Powróci m.in. temat koncesji dla spółek węglowych.
- Ciekawie zapowiada się kwestia importu węgla. Ten temat budzi ostatnio sporo kontrowersji. Spodziewamy się szczegółowej informacji na ten temat ze strony rządu – mówi Wacław Czerkawski, szef śląskiego OPZZ.
Kolejny punkt to szczegółowa informacja ze strony Ministerstwa Energii o notyfikacji przez Komisję Europejską przedłużenia pomocy publicznej dla węgla do 2023 r.
Zespół Trójstronny do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników jest najstarszym zespołem, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Liczy formalnie 56 członków.
Strona rządowa reprezentowana jest przez przedstawicieli ministerstw: gospodarki, pracy i polityki społecznej, skarbu państwa, finansów, może również zapraszać do prac w zespole przedstawicieli organizacji społecznych i zawodowych oraz członków administracji rządowej i samorządowej.
Celem zespołu jest kontynuowanie dialogu dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa. Zadaniem zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.